"Emekli edeceğini" söyleyerek dolandırdığı iddiası

"Emekli edeceğini" söyleyerek dolandırdığı iddiası
"Emekli edeceğini" söyleyerek dolandırdığı iddiası
- Muğla'nın Menteşe ilçesinde kendisini avukat olarak tanıtan bir kişi, vatandaşları, SGK'dan emekli etme karşılığında 20 ila 30 bin lira alarak "Nitelikli dolandırıcılık yaptığı" iddiasıyla gözaltına alındı - Şüphelinin iş yerinde yapılan aramada dolandırıcılık olayında kullanıldığı belirlenen kullanıma açık 58 sim kartı bulundu, tespit edilen 13 kişiyi de 250 bin lira dolandırdığı anlaşıldı

MUĞLA (AA) - Muğla'da kendisini avukat olarak tanıtıp vatandaşları  Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) emekli etme vaadiyle dolandırıcılık yaptığı tespit edilen bir kişi gözaltına alındı.

Menteşe ilçesinde bir işhanında büro tutan Ali P, özellikle yaşlı ve engellilerden "Emekli olmanızı sağlayacağım" diyerek dosya masrafı için vekaletlerini aldı. Ali P'ye zaman zaman para vermeye devam eden bu kişiler emekli olamayınca polise giderek şikayetçi oldu. Bunun üzerine Muğla Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı.

Ekipler, 3 ay süren çalışmalarında SGK, bankalar ve finans kuruluşları ile çalışma yürüterek 13 müştekinin ifadesini aldı. Çalışmaları genişleten ekipler, Ali P'nin vatandaşlara kendisini avukat olarak tanıtıp "SGK'dan emekli edeceğim" diye evrak aldığı ancak kuruma hiç müracaatta bulunmadığını belirledi.

Ekipler, şüphelinin bankalarda hesap açarak bazı kişileri emekli olmuş gibi gösterip kendi hesabından 550?650 lira yatırdığı, emekli etme karşılığında da kişi başı 20 ila 30 bin lira civarında alarak "Nitelikli dolandırıcılık yaptığını" tespit etti.

 Dolandırıldığı tespit edilen 13 müştekiden yaklaşık 250 bin lira alındığını belirleyen ekipler, Ali P'nin iş yerinde arama yaptı. Aramada şüphelinin dolandırıcılık olayında kullandığı değerlendirilen 58 kullanıma açık sim kart bulundu. 128 kişinin bilgisine ulaşan ekipler, Ali P'yi gözaltına aldı.

Ali P, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından "Nitelikli dolandırıcılık" iddiasıyla adliyeye sevk edildi.