Emlakçılar, "ayakçılardan" şikayetçi

Emlakçılar, "ayakçılardan" şikayetçi
Emlakçılar, "ayakçılardan" şikayetçi
- Muğla Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ercan: - "İş yeri açma ruhsatı, vergi numarası, emlakçılık sertifikası olmayan bu kişiler hem haksız kazanç elde ediyor hem de devleti de zarara uğratıyor"

    MUĞLA (AA) - Türkiye 'nin gözde turizm merkezlerini bünyesinde barındıran Muğla'da emlakçılar, en fazla "Ayakçılar" olarak tabir edilen korsan emlakçılardan şikayet ediyor.

Muğla'da yapılan ve Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Milas emlak müşavirleri dernek başkanı ile yönetim kurulu üyelerinin katıldığı Emlak Müşavirleri Bölge Toplantısında, sektörün sorunları tartışıldı.

Muğla Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ziya Ercan, gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle turizm bölgelerinde emlakçıların en büyük sorununun "ayakçılar" olduğunu söyledi.

Vatandaşların da bu kişilerle yaşadıkları sorunların ardından emlakçılara başvurduğunu belirten Ercan, " İş yeri açma ruhsatı, vergi numarası, emlakçılık sertifikası olmayan bu kişiler hem haksız kazanç elde ediyor hem de devleti de zarara uğratıyor" dedi.

Yerli ve yabancı turistlerin gayrimenkul alıp satmak ve kiralamak için genellikle yaz aylarını tercih ettiğini dile getiren Ercan, "Onların en doğru kararı verebilmelerini sağlamak için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda broşür ve basın yoluyla vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi, korsan emlakçılara karşı verdiğimiz mücadelede valilik, büyükşehir , ilçe belediyeleri, vergi dairesi başkanlığı, ile ticaret il müdürlüğünün de bizlere destek vermeleri için gerekli girişimlerin yapılması kararlaştırıldı" diye konuştu.

Ercan,  dernek başkanı ve yönetim kurulları olarak vatandaşların gayrımenkul alım, satım ve kiralamalarında emlak danışmanı olarak her konuda yardımcı olacaklarını kaydetti.