Engelliler Haftası

Engelliler Haftası
Engelliler Haftası
- Muğla'nın Bodrum ilçesinde hafta dolayısıyla yürüyüş yapıldı ve satranç turnuvası düzenlendi

MUĞLA (AA) - Bodrum'da Engelliler Haftası dolayısıyla yürüyüş yapıldı ve satranç turnuvası gerçekleştirildi.

Bodrum Otogarı'nda toplanan Gören Kalpler Eğitim Derneği üyeleri, belediye meydanına yürüdü. Meydandaki etkinlik saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ve  Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı. 

Dernek Başkanı Seher Kara, görme engellilerin, engel gruplarının içinde en avantajlı grup olarak görüldüğünü söyledi. 

Engellilerin en büyük sıkıntısının önlerine konulan engellerle mücadele etmek olduğunu belirten Kara, "Görme kaybımızla birlikte hayatımızı sürdürmeyi başarabiliyoruz. Zihinsel ve bedensel yeterliliğimiz olduğu halde sadece görmediğimiz için örgün eğitim sisteminin dışında kalmamız, özel eğitim imkanlarına ulaşamamız en büyük sıkıntımız" dedi. 

Kara,  Türkiye 'de 420 bin görme engellinin yaşadığını kaydetti.

Kara, "Utanarak söylüyorum; bu gurubun sadece yüzde 5'lik kısmı eğitim, özel eğitim ve bağımsız yaşam gibi imkanlara sahip. Teknolojinin de yardımıyla yaşamımızı çok daha kolay devam ettirebiliyoruz. Sesli sistem bilgisayar, cep telefonu kullanabiliyoruz. Bu imkanlara da ulaşan arkadaşlarımız çok az" ifadesini kullandı.

Görme engelliler için özel hazırlanmış satranç takımlarıyla turnuva düzenlenen etkinliği, ilçede yaşayan yabancılar da izledi.