Engellilere "Temsili Askerlik" uygulaması

Engellilere "Temsili Askerlik" uygulaması
Engellilere "Temsili Askerlik" uygulaması
- Muğla'da 54 engelli, "temsili askerlik" uygulamasıyla üniforma giymenin mutluluğunu yaşadı

MUĞLA  (AA) - Muğla'da 54 engelli, "temsili askerlik" uygulamasına katıldı.

Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında 54 engelli ve ailesi, Muğla Jandarma Alay Komutanlığı'nda düzenlenen törenle "askerlik gururunu" yaşadı. 

Üniformalarını giyerek askerlerin yardımıyla tören alanına gelen engelliler, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından askerlik yeminini etti. 

Daha sonra engellilere terhis belgeleri protokol üyeleri tarafından verildi. Etkinlik, geçit töreniyle tamamlandı. Geçit töreninin ardından engelli askerler, yakınlarıyla fotoğraf çektirdi. 

Muğla Valisi Amir Çiçek, törende yaptığı konuşmada, askerlik görevini yerine getiren her bireyin bu görevin gururunu ömür boyu taşıdığını söyledi.

"Vatan, bayrak, millet" kutsalının geçmişten beri taşındığını vurgulayan Çiçek, bu kutsal varlığı korumak için sadece sağlıklı değil, engelli vatandaşlarının da göreve hazır olduklarını belirtti.

Çiçek, "İster sağlıklı, ister engelli, hangi yaşta olursa olsun herkes her zaman vatanı, milleti için göreve hazırdır. Vatanı için seve seve canını feda edebilen bir neslin evlatlarıyız" dedi.

Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik ise engelli bireylerin yüreklerinin vatan aşkıyla dolduğunu, aziz şehitlerin huzurunda askerliğin ilk adımı olan yemin törenini icra ettiklerini anlattı.

Acılarını ortaya çıkarmayan, tek kaygıları "evladım için en iyi ne yapabilirim" olan anne ve babaların en müstesna günlerini yaşadığını dile getiren Çelik, "Burada icra edilen yemin töreni, ordumuzun şanlı geçmişinde yaşattığı en kutsal ve en anlamlı geleneklerden biridir. Bu yeminin gençlerimizin azim ve iradelerini güçlendireceğine ve inançlarını tazeleyerek kuvvetlendireceğine olan inancım tamdır" diye konuştu.

Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü de engelli vatandaşların bir günlüğüne de olsa askerlik heyecanını yaşadığını ifade etti.

Her alanda unutulan engellileri unutmayarak temsili de olsa şerefli askerlik görevini yapmalarını sağlayan Türk Silahlı Kuvvetlerine teşekkür eden Çetinözlü, bugün bir hayallerini gerçekleştirerek orduya katıldıklarını, bayrağın gölgesinde ant içtiklerini kaydetti.