Engellilere "Temsili Askerlik" uygulaması

Engellilere "Temsili Askerlik" uygulaması
Engellilere "Temsili Askerlik" uygulaması
- Dalaman Hava Meydan Komutanlığı'nda 8 engelli, "temsili askerlik" uygulaması kapsamında üniforma giymenin mutluluğunu yaşadı

MUĞLA (AA) - Muğla'da, Dalaman Hava Meydan Komutanlığı'nda 8 engelli , "temsili askerlik" uygulamasına katıldı.

Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında 8 engelli ve ailesi, Hava Meydan Komutanlığı'nda düzenlenen törenle "askerlik gururunu" yaşadı.

Üniformalarını giyerek tören alanına gelen engelliler, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından askerlik yeminini etti. Yemin töreninin ardından engellilere terhis belgeleri verildi.

Dalaman Hava Meydan Komutanı Albay Murat Selçuk Çol, törende yaptığı konuşmada, çok duygulandığını, ağlamamak için kendini zor tuttuğunu söyledi.

Özel eğitim kurumlarında eğitim alan çocukları başarılarından dolayı kutlayan Çol, "Bu çocuklar düne kadar sizlerin çocuklarıydı. Bu saatten sonra bizim, devletin çocukları. Yalnız değilsiniz" ifadesini kullandı.

Uygulamaya katılan engelli Muhammet Zakir Korkmaz da duygularını kelimelerle tarif edilemeyeceğini söyledi.

Engellerinden dolayı askerlik yapamadıklarını vurgulayan Korkmaz, " Türk Silahlı Kuvvetleri 'nin bize verdiği değerle bir gün de olsa askerlik yapıyoruz. Milli duygularımız daha da kabarıyor. Keşke imkanlarımız elverse de askerliğimizi tam yapsaydık. Buna da şükürler olsun. Teşekkür ediyorum" dedi.

Muhammet Zakir Korkmaz'ın babası İrfan Korkmaz ise her anne, babanın yaşamak istediği, "evladını askere gönderme" duygusunu kendilerinin de yaşadığını dile getirerek, bunun için Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teşekkür etti.


  ETİKETLER:

  TSK

  ,

  Hava

  ,

  eğitim

  ,

  engelli

  ,

  muğla