Fethiye yazın Avrupalıların kışın da Uzak Doğuluların gözdesi

Fethiye yazın Avrupalıların kışın da Uzak Doğuluların gözdesi
Fethiye yazın Avrupalıların kışın da Uzak Doğuluların gözdesi
- Son yıllarda, kış aylarında farklı alternatif arayan Uzakdoğulu turistler, Fethiye ve çevresine rağbet ediyor - FETOB Yönetim Kurulu Üyesi Gümüşhan: - "Yıllar önce bu misafirlerimizi genellikle İstanbul ve Kapadokya'da görüyorduk. Fethiye, son yıllarda bu programın içine dahil oldu. Her yıl bu misafirlerimiz de yaklaşık yüzde 10 artış kaydediyoruz"

MUĞLA (AA) - UTKU UÇRAK - Muhteşem doğası, kültürel varlıkları ve çeşitli sportif aktiviteleriyle yabancı turistlerin göz bebeği konumundaki Fethiye, kış sezonunda Uzakdoğulu yaz sezonunda ise Avrupalı misafirlerini ağırlıyor.

Ilıman iklimin getirdiği avantajla kış aylarında dahi bahar havasının yaşandığı ilçe, turizm çeşitliliğiyle misafirlerine farklı alternatifler sunuyor. Yaz sezonunda bölgeyi tercih eden yaklaşık 1,5 milyon turistin yüzde 65'ni Avrupalı misafirler oluşturuyor. Kış aylarında ise son yıllarda farklı alternatif arayan Uzakdoğulu turistler, Fethiye ve çevresine rağbet ediyor. Türkiye 'de en çok İstanbul , Kapadokya ve Pamukkale'yi ziyaret ettikleri bilinen Uzakdoğulu turistler son yıllarda seyahat programlarına Fethiye'yi de aldı.

Sportif aktiviteler, doğa yürüyüşleri ve kültürel mirasa düşkün yapılarıyla ilçenin turizm çeşitliliğinden faydalanan turistler, bölgenin kış aylarında yavaşlayan turizm sezonuna da katkı sunuyor.

Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Gümüşhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fethiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

İlçenin yılda yaklaşık 1,5 milyon yabancı turist ağırladığını kaydeden Gümüşhan, bunun da yüzde 65'inin İngiliz pazarından oluştuğunu dile getirdi.

Gümüşhan, yaz sezonunda Avrupalı turistlerin tercih ettiği bölgeye, kış aylarında ise Uzakdoğulu misafirlerin rağbet gösterdiğini ifade etti.

Bölgeye gelen misafirlerle yaptıkları görüşmede ülkeye İstanbul üzerinden giriş yaptıklarını ve belli bir seyahat programını kullandıkları bilgisine sahip olduklarını anlatan Gümüşhan, "Yıllar önce bu misafirlerimizi genellikle İstanbul ve Kapadokya'da görüyorduk. Fethiye, son yıllarda bu programın içine dahil oldu. Her yıl bu misafirlerimizde yaklaşık yüzde 10 artış kaydediyoruz" dedi.

Gümüşhan, kış sezonunda bölge turizmini hareketlendiren yegane pazarın Uzakdoğular'dan oluştuğunu, ilçeyi tercih etme nedenlerinin ise doğası, kültürel varlıkları ve çeşitli turizm aktiviteleri olduğunu vurguladı.

 - "Uzakdoğulular yamaç paraşütüyle uçuyor"

Bölgeye gelen Uzakdoğulu turistlerin yüzde 90'ının yamaç paraşütü faaliyetine katıldığına işaret eden Gümüşhan, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz yıl Babadağ'ın bin 200 koduna açılan yeni pist kış aylarında da uçuşun yolunu açtı. Bölgeyi tercih eden bu turistlerin birçoğu buraya yamaç paraşütü faaliyeti için geliyor. Bu yatırımın ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Bu turistlerin dalış turizmine de meraklı olduğunu biliyoruz. Ayrıca kültürel mirasa da çok meraklılar ve bölgenin tarihi geçmişini, değerlerini de çok iyi biliyorlar"

Gümüşhan, Uzakdoğuluların Avrupalılar gibi tatil süresince sadece güneşlenmediklerini, bölgeyi gezerek, ilçedeki küçük esnafa da maddi gelir sağladıklarını belirtti.

Bölgeye her geçen yıl daha fazla gelen turistlerin ilçedeki pek çok otel ve pansiyonun kış sezonunda da açık kalmasını sağladığını vurgulayan Gümüşhan, saygılı ve hoşgörülü yapıya sahip turistlerin bölge halkı tarafından iyi ağırlanması gerektiğini anlattı.

 -"İngilizler olmazsa olmazımız"

Her yıl turizm sezonunun bir önceki yıldan daha iyi olduğunu gözlemlediklerini anımsatan Gümüşhan, şunları kaydetti:

"Büyüme rakamlarımız küçük de olsa rakamlar her geçen yıl artıyor. Dünya Turizm Örgütü'nün açıkladığı verilere göre ülkemiz dünyada 6. sırada yer alıyor. Tabiri caizse 'birinci lig oyuncusuyuz'. Bölgemiz de buna paralel olarak pastadan payını alıyor. İngilizler bizim olmazsa olmazımız. Hollanda, Almanya  ve Rusya da bölgemizde yavaş yavaş büyüyen pazarlar arasında yerini alıyor."