Fethiye'de "Çevir pedalını, kirletme dünyanı" etkinliği

Fethiye'de "Çevir pedalını, kirletme dünyanı" etkinliği
Fethiye'de "Çevir pedalını, kirletme dünyanı" etkinliği
- Dünya Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında, Muğla'nın Fethiye ilçesinde bisiklet turu düzenlendi

MUĞLA (AA) - Fethiye Belediyesi tarafından organize edilen "Çevir pedalını, kirletme dünyanı" etkinliği kapsamında ilçede bisiklet turu düzenlendi.

Dünya Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında ilçede bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen etkinlik Beşkaza Meydanı'ndan başladı. Tura katılan Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile yaklaşık 50 bisikletli, Cahit Gündüz Caddesi'ndeki bisiklet yolunu kullanarak 3. etap sahil bandına kadar pedal çevirdi.

Saatcı, bisiklet yoluna park eden bazı araç sürücülerini uyardı. Daha sonra  Başkan Saatcı ve beraberindekiler turu tamamlayarak yeniden Beşkaza Meydanı'nda buluştu.

Saatcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Dünya Çevre Haftası'nda her yıl bisiklet turu düzenlediklerini söyledi.

Etkinliği ulaşımın zor olmadığı yerlere giderken insanların bisiklet kullanmasına öncülük etmek için düzenlediklerini belirten Saatcı, "Bisiklet kullanmak hem sağlık açısından hem de trafik açısından çok faydalı. Bu kampanya, insanlar bisiklet kullanma alışkanlığı kazanana kadar devam edecek" dedi.

 - "Bisiklete binmek hobiden çok bir ihtiyaç"

Saatcı, bazı günler belediyeye bisikletle gittiğini, herkese de tavsiye ettiğini ifade etti.

Bisiklet kullanımının ilçedeki egzoz gazı salınımını azaltacağını vurgulayan Saatcı, "Bisiklete binmek hobiden çok bir ihtiyaç. Türkiye gibi nüfus artışının olduğu birçok ülke var. Trafik yoğunluğu ve çevrenin daha az kirletilmesi için bisiklet kullanımı şart" diye konuştu.