Fethiye'de kruvaziyer limanı çalışmaları

Fethiye'de kruvaziyer limanı çalışmaları
Fethiye'de kruvaziyer limanı çalışmaları
- Liman için belirlenen iki yerde fizibilite ve modelleme çalışması yapılacak

MUĞLA (AA) - Fethiye'de yapılması planlanan kruvaziyer limanı çalışmaları kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇK) temsilcileri alan incelemesinde bulundu.

Yetkililerin karayolları ile Koca Çalış mevkilerinde yaptıkları incelemenin ardından Fethiye Kaymakamlığında toplantı düzenlendi. 

Basına kapalı yapılan toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, liman yapımı için karayolları ve Koca Çalış mevkileri üzerinde durulduğunu söyledi.

Belirlenen alanlarla ilgili fizibilite ve modelleme çalışması yapılacağını bildiren Çalık, çalışmanın devamının gelmesi temennisinde bulundu.

Çalık, kruvaziyer limanı yapılması halinde ilçenin önemli bir turizm değerine kavuşacağını vurguladı.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan ise kruvaziyer liman için önemli bir adımın atıldığını, proje  hayata geçinceye kadar çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Kruvaziyer limanın ilçe ekonomisine ciddi katkı sunacağını dile getiren Arıcan, şöyle konuştu:

"Çalışmayı yaparken yeri konusunda hiçbir görüşümüz olmadı. Bunu tamamen akademisyenlere ve konunun uzmanlarına bıraktık. Teknik heyet, bakanlıklardan gelen uzman heyet buna karar verdi. En uygun alan olarak karayolları ile Koca Çalış mevkilerini gösterdiler. Fizibilite ve modelleme çalışmasının ardından kruvaziyer yapılacak alan belirlenmiş olacak."

Arıcan, iş dünyası olarak kruvaziyer limanın yapılması için çaba sarfetmeye devam edeceklerini, birlikte hareket edildiği takdirde sorunların daha kolay çözülebileceğini sözlerine ekledi.

Toplantıya Muğla Vali Yardımcısı Fatih Ürkmezer, Liman Başkanı Cihan Duman, Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, Muğla Büyükşehir ve Fethiye Belediyesinden yetkililer de katıldı.