Fethiye'de öğrenciler buluşlarını sergiledi

Fethiye'de öğrenciler buluşlarını sergiledi
Fethiye'de öğrenciler buluşlarını sergiledi
- Muğla'nın Fethiye ilçesindeki yürütülen "Denizin Büyüsü Projesi" kapsamında lise öğrencileri, birbirinden ilginç buluşlarını tanıttı

MUĞLA (AA) - Fethiye ilçesinde,  Avrupa Birliği ve  Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen "Denizin Büyüsü Projesi" kapsamında lise öğrencileri, buluşlarını sergiledi.

Fethiye Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öncülüğünde yürütülen projeye, ilçedeki 12 lisenin öğrencileri katıldı.

Projelerin tanıtım töreninde konuşan okul müdürü Baki Burucu, bilginin tek başına bir karakter oluşturmayacağını söyledi. Sadece bilgiye sahip bir insanın kurulmuş bir robotun önüne geçemeyeceğini kaydeden Burucu, yüksek ideal ve evrensel değerlerle beslenmeyen bir eğitimi "ruhsuz bir mankene" benzetti.

Burucu, insanın ruhsuz bir manken olamayacak kadar yetenekli ve üstün bir varlık olduğunu vurguladı.

Mesleki ve teknik eğitimi destekleyici anlamda proje çalışmaları hazırlandığını belirten Burucu, öğrencilerini bedensel gelişimlerinin yanı sıra kültürel anlamda kendilerini ifade edebilmeleri açısından sportif faaliyetlerle buluşturduklarını ifade etti.

TÜBİTAK'ın okullarda bilimsel çalışmaları artırma amacıyla düzenlediği bilim fuarlarının öğretmen, öğrenci ve veli işbirliğini artırdığına değinen Burucu, "Böylece birbirinden değerli projeler ortaya konuldu. Bu çalışmalardan insanoğlu olarak olanak verildiğinde her zorluğun altından kalkacağını ve büyük başarılara imza atıldığını gördük. Öğrencilerimizin hazırladığı 37 bilimsel proje açılan stantlarda tanıtılacak" dedi.

 - Elektriksiz telefon şarjı

Alternatif akımla çalışan el fenerini geliştirerek elektriksiz telefon şarjını icat eden 11. sınıf öğrencisi Ömer Doğan, icadının özellikle afet durumlarında kullanılabileceğini anlattı. Doğan, el hareketiyle oluşan kinetik enerjiyi elektrik akımına çevirerek cep telefonunu bir buçuk saatte şarj edebildiğini vurguladı.

11. sınıf öğrencisi Orkun Köle ise trafik kazalarının önüne geçmek için kaza önleyici gözlük projesini geliştirdi. İcadını özellikle uzun yol şoförlerine yönelik hazırladığını anlatan Köle, gözlüğün içine yerleştirilen sensörlerin gözün kapadığını algılayıp sinyal vererek kişiyi uyandırdığını ve olası kazanın önüne geçilebileceğini dile getirdi.

Stantların, yarına kadar ziyarete açık kalacağı bildirildi.