Fethiye'nin "sarhoş binaları" yıkılıyor

Fethiye'nin "sarhoş binaları" yıkılıyor
Fethiye'nin "sarhoş binaları" yıkılıyor
-Muğla'nın Fethiye ilçesinde görüntüsü itibarıyla "sarhoş binalar" olarak anılan yapılar, kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınarak yıkılıyor

MUĞLA (AA) - Fethiye'de zemindeki kaymadan dolayı birbirine dayalı durduğu için "sarhoş binalar" olarak anılan yapılar, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmaya başlandı.

Cumhuriyet Mahallesi Dispanser Sokak'ta deniz kıyısında doldurma işlemi yapılarak 30 yıl önce inşa edilen binalar, zamanla zemindeki kaymadan dolayı bitişiğindeki binalara yaslandı.

Görüntüsü itibarıyla ilçede "sarhoş binalar" olarak anılan yapılar, mülk sahipleri ile yapılan görüşmeler neticesinde  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projesi kapsamına alındı.

Yıkılması kararlaştırılan 7 binadan ikisinin tahliye işlemi gerçekleştirildikten sonra çalışmalara başlandı. Fethiye Belediyesi ekipleri, yıkım sırasında çevredeki ev ve iş yerlerinin zarar görmemesi için önlem aldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Altyapı Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Fevzi Altınsoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, haziran ayından bu yana mal sahipleri ile yaptıkları toplantılarda insanlara zeminden kaynaklanan sorundan dolayı binaların riskli olduğunu anlattıklarını söyledi.

Binalarda meydana gelebilecek deprem ya da zemin sıvılaşmasından kaynaklanan çökmelerde can kaybının çok olacağına değinen Altınsoy, duyarlılık gösteren mülk sahiplerinin 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında binaların risk raporlarını yetkili firmalara hazırlattığını belirtti.

Altınsoy, binaların hem zemin hem de inşaat açısından riskli olduğunun raporlarla belgelendiğini, kısa süre içinde yıllardır tehlike saçan yapıların ortadan kaldırılarak yerine daha güvenli binalar yapılacağını dile getirdi.

Fethiye Belediyesi Afet İşleri Koordinasyon Merkezi Müdürü Sadi Çidem ise yıllardır tehlike arz eden binaların yıkımına başlandığını ifade etti.

İlk etapta 7 parselde bulunan 2 binanın yıkılacağını kaydeden Çidem, şöyle konuştu:

"Hem görüntü olarak hem de sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmak adına çalışmayı başlattık. Parselde bulunan 7 bina belli aralıklarla yıkılacak. Yeni yapılacak binaların dış aksamı belediye ve mimarlar odası ile hazırlanacak dış kaplama projesiyle şekillenecek. İnşallah bu çalışmalar neticesinde güzel bir eser ortaya çıkaracağız."