Fethiye'nin "yabani otları" tanıtıldı

Fethiye'nin "yabani otları" tanıtıldı
Fethiye'nin "yabani otları" tanıtıldı
- Bölgeden toplanan 43 çeşit yenilebilen yabani ot ile organik sebze meyveler bir otelde sergilendi

MUĞLA (AA) - Fethiye ve çevresinde görülen 43 çeşit yenilebilen yabani ot, yerli ve yabancı turistlere tanıtıldı.

 Bir otel tarafından "Fethiye Ot Festivali" adı altında düzenlenen etkinlikte, bölgeden toplanan 43 çeşit yenilebilen yabani ot ile organik sebze meyveler otelde sergilendi. Yerli ve yabancı turistler, stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Otelin genel müdürü Mehmet Biçer, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliği doğal yaşam , yerel değerlerin yaşatılması ve gastronomi zenginliklerinin öne çıkarılması konularında sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlediklerini söyledi.

Fethiye Çameli, Marmaris, Köyceğiz, Kalkan'ı kapsayan alanlarda tespitlerine göre 43 çeşit yenilebilen yabani ot bulunduğuna dikkati çeken Biçer, bölgenin ot çeşitliliği açısından zengin bir alan olduğunu vurguladı.

Biçer, şöyle konuştu:

"Herkesin desteğiyle bu etkinliği daha geniş kapsamlı yapmak istiyoruz. Burada hiç bir ticari menfaatimiz yok. Bölgemizi sevdiğimiz için dar gelirli insanlar için bu otları ön plana çıkarmak istiyoruz. Sadece deniz, kum, güneş turizmi değil de burada çok zengin bir gastronomi olduğunu göstermek istiyoruz. Bu etkinlik sürekli yapıldığı zaman farklı bir turizm çeşitliliği yaratılacak. Bölge insanı da bu otları toplayıp satarak ek bir gelir elde edecek."

Etkinlikte, farklı tariflerle hazırlanan ot çeşitleri ve organik ürünler katılımcılara ikram edildi.