Fransa'nın Bodrum Fahri Konsolosu'nun görevden uzaklaştırılması

Fransa'nın Bodrum Fahri Konsolosu'nun görevden uzaklaştırılması
Fransa'nın Bodrum Fahri Konsolosu'nun görevden uzaklaştırılması
- Fahri Konsolos Françoise Olcay'ın eşi Engin Olcay: - "Sattığımız her ürün büyük firmalardan faturalı olarak alınmış malzemeler. Bunları da bence göğsümüzü gere gere satmamızda bir sakınca yok" - "Bizim göçmenlere satış adı altında özel bir satışımız yok. Burada senelerdir tekne malzemesi satan insanlarız" - "Bize İstanbul Başkonsolosluğundan görevden almaya dair herhangi bir tebliğde bulunulmadı. Şu anda görüşmeler devam ediyor. Salı günü basın açıklaması yapılacak"

MUĞLA (AA) - Bodrum ile Yunan adaları arasında göçmen kaçakçılığına destek sağladığı gerekçesiyle geçici olarak görevden alınan Fransa'nın Bodrum Fahri Konsolosu Françoise Olcay'ın eşi Engin Olcay, "Sattığımız her ürün büyük firmalardan faturalı olarak alınmış malzemeler. Bunları da bence göğsümüzü gere gere satmamızda bir sakınca yok" dedi.

Olcay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Eşinin Bodrum'da işlettiği deniz malzemeleri mağazasında, Yunan adalarına geçmeye çalışan sığınmacılara şişme bot sattığı" iddialarının asılsız olduğunu savundu.

Bazı basın yayın organlarında birtakım konuşmalar ve şikayetler olduğunu duyduklarını ifade eden Olcay, "Neyi şikayet ettiklerini bence kendileri de bilmiyor. Bizim göçmenlere satış adı altında özel bir satışımız yok. Burada senelerdir tekne malzemesi satan insanlarız. 35 bin çeşit malzeme var ve bu malzemelerden bir tanesi can yeleğidir, öteki bottur" diye konuştu.

Olcay, kendileri dışında tekne malzemesi satan firmalar da bulunduğunu belirterek, dedikoduların "firmalarına yönelik karalama kampanyası" olduğunu iddia etti.

Firmalarına gelen insanları "mülteci" ya da "Bodrumlu" diye ayırt etmediklerini anlatan Olcay, ürünlerini etiket fiyatı üzerinden sattıklarını dile getirdi.

Olcay, firmalarının hiçbir şekilde organizatör ya da kaçaklarla ilgisinin bulunmadığı savunarak, yerlerine gelenlerin kimliğini veya oturum belgesini gösterip, malzemeyi faturalı şekilde alabildiğini söyledi.

Malzeme vermedikleri kişilerin gidip başka birini bulduğunu anlatan Olcay, "Gidip birine 100 lira verip aldırıyor" dedi.

Kaçakların yurtdışına kaçmasının, can yeleği satmamak yerine değişik politikalarla önlenebileceğini belirten Olcay, "Keşke geçen gün ölen o küçücük çocuğun üzerinde can yeleği olsaydı, o çocuk da kardeşi de bugün ölmemiş olacaktı ama o can yeleği olmaması o çocuğu öldürdü. Biz bunları anlatmaya uğraştıkça sansasyon olsun, reyting olsun diye başka başka yerlere çekiliyor işler. Onun için biz de bundan muzdaribiz" şeklinde konuştu.

Eşinin mağazayla hiçbir ilgisinin bulunmadığını ifade eden Olcay, eşine yönelik "yıpratma kampanyası" başlatıldığına işaret ederek, şunları söyledi:

"Yıpratma kampanyası içerisine giren ve de her türlü yasağa rağmen Fransız diye yardımcı olmaya çalıştığı 2 gazetecinin habersiz bir vaziyette gizli kamerayla çekmiş olduğu görüntülerden bu olay kaynaklanıyor. Hanımefendi, uzaktan yakından bu işle alakalı değil. Onun şirketimizle bir bağlantısı yok."

Olcay, kendilerine İstanbul Başkonsolosluğundan görevden almaya dair herhangi bir tebliğde bulunulmadığı, şu anda görüşmelerin devam ettiğini, salı günü basın açıklaması yapılacağını kaydetti.

Engin Olcay, firmalarında faturalı ürün sattıklarını ve sürekli denetlendiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bizim 30 liraya sattığımız can yeleklerini insanlar 300-350 liraya satıyorlar. Satılan can yeleklerinin içerisinde görüyoruz kartondan dolgu malzemeleri çıkıyor. Biz böyle bir şeyi ne sattık ne de böyle bir şeyin peşinde olduk. Sattığımız her ürün büyük firmalardan faturalı olarak alınmış malzemeler. Bunları da bence göğsümüzü gere gere satmamızda bir sakınca yok. Zaten rafa koyduğumuz malzemeyi satmamak suç. Meyve veren ağaç taşlanır. Bizi bir şekilde bu yaptıkları kampanyayla yıpratmaya çalışıyorlar. Bir günah keçisi arıyorlar, o da biz olduk. İnsanlar gerçeği anlayacaktır ama anladıktan sonra da inşallah zaman geçmiş olmasa."

Muğla Valisi Amir Çiçek ise Bodrum Liman Başkanlığı, kaymakamlık ve belediye ekiplerince bu tür malzemeleri satan iş yerlerinin denetlendiğini ve gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

Çiçek, Fahri Konsolos'un görevden alınması ile ilgili kendilerine henüz bir bilgi ulaşmadığını belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Fahri Konsolos'un Bodrum'da işlettiği deniz malzemeleri mağazasında, Yunan adalarına geçmeye çalışan sığınmacılara şişme bot sattığını itiraf etmesi üzerine geçici olarak görevinden alındığı" belirtilmişti.