GEKA'dan projelere 25 milyon lira destek

GEKA'dan projelere 25 milyon lira destek
GEKA'dan projelere 25 milyon lira destek
- Ajansın, "2015 Proje Teklif Çağrısı" toplantısı Marmaris'teki bir otelde gerçekleştirildi

MUĞLA (AA) - Denizli,  Aydın ve Muğla illerinin geliştirilmesi ve kalkınmasına yönelik faaliyet yürüten Güney Ege Kalkınma Ajansının (GEKA) "Alternatif Turizm", "Üretim ve Ticaret Altyapısının Geliştirilmesi" ile "Yenilenebilir Enerji" projelerine 25 milyon destek vereceği bildirildi.

Ajansın, "2015 Proje Teklif Çağrısı" toplantısı, Marmaris'teki bir otelde gerçekleştirildi. Toplantıya Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel'in de aralarında bulunduğu yerel yöneticiler, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve girişimciler katıldı. 

Toplantıda GEKA'da görevli uzmanlardan Ece Çelik, katılımcılara ajansın mali destek programı hakkında sunum yaptı. GEKA'nın 2015 yılında "Alternatif Turizm", "Üretim ve Ticaret Altyapısının Geliştirilmesi" ile "Yenilenebilir Enerji" projelerini destekleyeceğini belirten Çelik, bu projeler için 25 milyon lira kaynak ayrıldığını kaydetti. 

Amaçlarının kaynakların yerinde ve etkin kullandırılarak yerel potansiyelin harekete geçirilmesi olduğunu anlatan Çelik, alternatif turizm mali destek programı kapsamında kar amacı güden işletmelere yönelik destekleri de olacağını dile getirdi. 

Çelik, başvuran projelerin ön inceleme, bağımsız değerlendirici, ön izleme ziyaretleri, değerlendirme komitesi, bütçe inceleme ve yönetin kurulu onayı süreçlerinden geçeceğini vurguladı. Geçen yıl ajansa başvurulan 210 projenin 53'ünün başarılı olduğuna değinen Çelik, 2014'te toplam 23 milyon 204 bin 822 lira mali destek sağladıklarını ifade etti. 

Çelik, proje tekliflerinin 8 Mayıs'a kadar alınacağını bildirdi.