Geyik Kanyonu doğaseverleri ağırladı

Geyik Kanyonu doğaseverleri ağırladı
Geyik Kanyonu doğaseverleri ağırladı
- Ula Kaymakamlığı ve GEKA tarafından hayata geçirilen "Doğal Cennet Geyik Kanyonu Projesi" kapsamında gezi düzenlendi

MUĞLA (AA) - Ula ilçesine bağlı Arıcılar köyü sınırlarında yer alan 20 kilometre uzunluğundaki Geyik Kanyonu'nda yürüyüş düzenlendi.

Son yıllarda doğa sporcuları ve fotoğrafçıların ilgi gösterdiği Geyik Kanyonu, irili ufaklı şelaleleri, bitki örtüsü, yaban hayatı ve parkurları ile Muğla'nın "gizli doğa cenneti" olarak anılıyor.

Muğla Valisi Amir Çiçek, Milletvekili Nurettin Demir, Vali Yardımcıları Mevlüt Kurban, Fikret Çavuş, Fatih Ürkmezer, Ula Kaymakamı Ali Yılmaz, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik, Ula Belediye Başkanı Ümit Karaarslan, Gençlik Merkezi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Dağcılık Topluğundan sporcularla kanyonda yürüyüş yaptı.

Yürüyüş öncesi gruptakilere, köylüler tarafından hazırlanan yöresel ürünlerin yanı sıra pilav, kavurma, gözleme, ayran ve çay ikramında bulunuldu.

Vali Çiçek, ilçede alternatif turizm potansiyeli bulunduğuna dikkati çekerek, "Ula'da tarihin, denizin, kumun, su sporlarının yanında oksijeni bol, içerisinde değişlik hayvan türleri bulunan, insanın stresini atarak sağlıklı yaşamasını sağlayan bir kanyon var" dedi.

Kalabalık bir grupla kanyonda yürüyüş yapıp "doğal cennet"in güzelliklerini keşfedeceklerini söyleyen Çiçek, " Bugün buraya spor yapmak, yürümek için geldik. Geyik Kanyonu'nu biliyorsunuz ama daha iyi tanıtılması gerek. Valilik olarak alternatif turizm üzerinde duruyoruz, Geyik Kanyonu'nu da alternatif turizm içerisine koymak şartıyla, daha iyi tanıtılması, buraların turizme açılması konusunda bir dizi çalışma daha yapacağız" diye konuştu.

Yürüyüşe katılan Ula Kaymakamı Ali Yılmaz, Ula'nın Muğla'nın tarihi ve kültürel değerler açısından en zengin ilçelerinden biri olduğunu söyledi.

Geyik Kanyonu'nun zengin faunası, eşiz görünüme sahip şelaleleri, irili ufaklı mağaraları, endemik bitkileri ve yaban hayatıyla ilçenin önemli turizm merkezi olduğunu anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Kaymakamlık olarak alternatif turizm değerlerimizi sağlıklı şekilde planlayıp tanıtmaya ve ziyaretçilerin asgari taleplerini karşılamaya yönelik projeler üretmeye devam ediyoruz. Kaymakamlığımız tarafından hazırlanan 'Doğal Cennet Geyik Kanyonu' projesi 2013 Yılında Güney Ege Kalkınma Ajansına (GEKA) sunuldu ve başarılı projeler arasında değerlendirilip maddi destek almaya hak kazandı. 

Proje kapsamında, kanyonun başlangıcında mesire alanı, peyzaj düzenlemesi ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kurulumlar inşa edildi ve mesire alanının elektrik ve su altyapıları tamamlandı. Yine proje kapsamında kanyonun tanıtımına yönelik, projenin basına tanıtılması, organizasyonlar, broşür ve tanıtım filmi, turizm rehberi el kitapçığı hazırlanması ve basımı faaliyetleri, gerçekleştirildi. Geçimini arıcılıktan temin eden yöre halkına yönelik, arıcılık, turizm, iletişim ve İngilizce kursları verildi."

Kaymakam Yılmaz, projeyle temel hedeflerinin yerel potansiyeli harekete geçirmek olduğunu dile getirdi.

Yılmaz, kanyona gelen ziyaretçi sayısını arttırmak ve gelen turistlere kaliteli hizmet sunarak bölgeyi cazibe merkezi haline getirmek istediklerini ifade etti.