Göcek Koyları'nın ihale edilmesine tepki

Göcek Koyları'nın ihale edilmesine tepki
Göcek Koyları'nın ihale edilmesine tepki
- Muğla'nın Dalaman ilçesindeki Göbün, Akbük, Taşkaya (Bedri Rahmi) ve Küçük Sarsala koylarının "C tipi mesire yeri" olarak ihale edilmesi, bazı vatandaşlarca protesto edilmeye devam ediyor

MUĞLA (AA) - Orman Genel Müdürlüğü Dalaman Orman İşletme Şefliğinin ilçedeki Göbün, Akbük, Taşkaya (Bedri Rahmi) ve Küçük Sarsala koylarını "C tipi mesire yeri" olarak ihale edilmesine bazı vatandaşların gösterdiği tepki sürüyor.

İhalenin gerçekleştirildiği Dalaman Orman İşletme Şefliğinin önünde toplanan vatandaşlar, "Koylar bizimdir satılamaz", "Direne direne kazanacağız" şeklinde slogan attı, "Ormancı" türküsünü söyledi. İhale yapılan binanın önünde polis ekipleri de güvenlik önlemi aldı.

Dalaman Koylarını Kurtarma Platformu Sözcüsü Erdoğan Karakuş, toplanan kişilerin yapılan ihaleyle ilgili demokratik tepkilerini gösterdiklerini söyledi.

İhaleyle koyların başkalarına peşkeş çekilmek istendiğini iddia eden Karakuş, "Bu koyların bu şekilde ihale edilmesinin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Hali hazırda koylardaki işletmecilerle sözleşmelerin güncellenmesi gerekiyordu. Koylarda yapılması istenenler mevcut işletmecilerle tartışılsaydı bu kadar tepki almazdı" dedi.

Karakuş, koyların büyük holdinglere kiralanmasının ilçede büyük bir istihdam açığına sebep olacağını savundu.

Platform üyesi Telat Topçuoğlu ise Göcek koylarında daha önce özelleştirilen adalar bulunduğunu ifade ederek, "Özelleştirilen adaların yakınına halk yaklaştırılmıyor. Bu koylar da özelleştirilip büyük şirketlere geçtikten sonra ne tur tekneleri yanaşabilecek ne de halk buralardan faydalanabilecek. O yüzden bu özelleştirmenin ve ihalenin durdurulmasını istiyoruz" diye konuştu.

Göstericilerin ihalenin yapılacağı bugün ve yarın gün boyunca eylemlerine devam edeceği bildirildi.