Gökçeler Mağarası Damlataş'a rakip

Gökçeler Mağarası Damlataş'a rakip
Gökçeler Mağarası Damlataş'a rakip
- Muğla'nın Milas ilçesindeki Gökçeler Mağarası, sarkıt ve dikitleriyle Damlataş Mağarası'na rakip olmaya hazırlanıyor - Milas Kaymakamı Gürel: "Mağarada 160 metrelik parkur açıldı. Hem mağara hem de kanyonun yöremiz turizmine çok büyük bir değer katacağını düşünüyoruz"

MUĞLA (AA) - Milas ilçesindeki Gökçeler Kanyonu'nda yer alan Gökçeler Mağarası, yaz sezonunda ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Gökçeler Mağarası ve çevresi,  Antalya 'nın Alanya ilçesindeki Damlataş Mağarası'na benzerliğiyle dikkati çekiyor. Milas Kaymakamlığı, Güney Ege Kalkınma Ajansından (GEKA) aldığı destekle bölgeye seyir terası, yürüyüş parkurları gibi alanlar oluşturarak, ziyaretçilerin güvenli şekilde alanı gezebilmesini amaçlıyor.

Yarasa varlığıyla doğal yaşamı devam eden Gökçeler Mağarası, sarkıt ve dikitleriyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Milas Kaymakamı Fuat Gürel, gazetecilere yaptığı açıklamada, 450 metre uzunluğundaki mağaranın, ekosisteme zarar vermemek için 160 metrelik bölümün ziyaretçilere açılabildiğini bildirdi.

Mağaradaki aydınlatma sisteminin özel olarak hazırlandığını anlatan Gürel, "Hem mağara hem de kanyonun yöremiz turizmine çok büyük bir değer katacağını düşünüyoruz. Yöremizdeki turizmi 12 aya çıkarmak adına çok önemli bir çalışma olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Milas Halk Eğitimi Merkezi  Fotoğraf Topluluğuyla Gökçeler Mağarası'nı gezen Rus turist Alena Nogut, mağaradaki ışıklandırmayı ve atmosferi etkileyici bulduğunu söyledi.

Mağaradaki havanın rahatsız edici olmadığını anlatan Nogut, "Birçok mağarada içeride durmak çok zor ama burada hiç zorlanmıyorsunuz. İnanılmaz bir yer. Bölgeye gelen her ziyaretçinin mutlaka burayı görmesi, ziyaret etmesi gerekiyor. İçeride harika bir ışıklandırma ve güzellik var" diye konuştu. 

Ziyaretçilerden Hanife Turhan da mağaranın uzun bir parkura sahip olduğunu söyledi. Turhan, "Burada birçok mağara özelliğini bir arada görmek mümkün. Bir köşede Pamukkale'deki travertenleri görüyorsunuz bir bölümünde Damlataş Mağarası'ndaki sarkıt ve dikitleri. Bu güzelliği herkesin görmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Ege

  ,

  Fotoğraf

  ,

  Alanya

  ,

  turist

  ,

  muğla