Gökçeler Mağarası turizme kazandırılıyor

Gökçeler Mağarası turizme kazandırılıyor
Gökçeler Mağarası turizme kazandırılıyor
- Milas Kaymakamlığı ve GEKA tarafından yürütülen proje kapsamında Gökçeler Mağarası'nda yürüyüş yolları ve ışıklandırma çalışması başlatıldı

MUĞLA (AA) - Milas ilçesindeki Gökçeler Mağarası'nın turizme kazandırılması için çalışma yürütülüyor.

Muğla Valisi Amir Çiçek, Gökçeler Mağarası'nı gezerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Milas Kaymakamı Fuat Gürel, mağaranın turizme kazandırılması amacıyla proje hazırladıklarını, projenin Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Turizm Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklendiğini söyledi.

Proje için Kaymakamlık ve GEKA tarafından 700 bin 727 lira kaynak tahsis edildiğini belirten Gürel, "Proje kapsamında Gökçeler Mağarası'nın 160 metrelik kısmı, mağara oluşumu ve ekosistemine zarar vermeyen sistemle aydınlatılarak mağara içi yürüyüş yolu yapılacak. Çalışmalar nisan ayı sonunda tamamlanacak" dedi.

İncelemelerin ardından açıklama yapan Vali Çiçek ise projenin bölge turizme önemli bir girdi sağlayacağını ifade etti.

Alternatif turizm faaliyetleri açısından jeolojik yapısı ile dikkati çeken mağaranın gün yüzüne çıkartılarak turizme kazandırılmasının önemli olduğunu vurgulayan Çiçek, "İlimiz sahip olduğu doğal güzellikleri ile çok değerli. Amacımız turizmi deniz, kum ve güneş üçgeninin dışına çıkararak bunlara alternatif olacak yürüyüş yolu, bisiklet yolu, su sporları, mağaracılık, yaylacılık, kampçılık gibi farklı alanda hem iç turizme hem de dış turizme hizmet etmek" diye konuştu.

Muğla'da turizmin 12 aya yayılmasını sağlayacak alternatif turizm olanaklarının mevcut olduğunu kaydeden Çiçek, şöyle konuştu:

"Milas Kaymakamlığı öncülüğünde GEKA desteği ile mağaranın turizme kazandırılması ile bu bölgeye pek çok turistin gelmesine vesile olacak.  Hakim bir noktaya yapılan seyir terası ile mağaranın bulunduğu Uyku Vadisi'ni bölgeye gelen turistlerin tepeden izlenmesine olanak sağlayacak. Daha önceden her ne kadar bu bölgeyi duyarak gelen turistler olsa da mağaranın içi karanlık olduğu için sarkıt ve dikitlerden oluşan bu güzelliği göremiyordu. Ama artık mağaranın içi jeolojik yapısına zarar vermeden ışıklandırıldı. 160 metrelik kısmında yürüyüş yolu yapılarak mağaranın içinin gezilmesine olanak sağlandı. Turizm sezonu öncesi proje tamamlanarak turizme kazandırılacak. Projenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Proje kapsamında mağaranın girişine taşınabilir gişe ve turnike sistemi kurulacağı, yönlendirme ve tanıtım faaliyetlerinin yapılacağı öğrenildi.