Gökyüzünde 54 metrekarelik bayrak açtılar

Gökyüzünde 54 metrekarelik bayrak açtılar
Gökyüzünde 54 metrekarelik bayrak açtılar
- Muğla'nın Fethiye ilçesinde, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında yamaç paraşütçüleri, 54 metrekarelik Türk bayrağı açtı

MUĞLA (AA) - Türkiye Cumhuriyeti'nin 92. kuruluş yıl dönümü kapsamında, Fethiye ilçesinde yamaç paraşütüyle uçuş yapan 2 pilot, gökyüzünde 54 metrekarelik Türk bayrağı açtı.

Tandem (ikili) ve single (tekli) uçuş yapan pilotların gökyüzünde dalgalandırdığı ay yıldızlı bayraklar, Belcekız Plajı'nda güneşlenen yerli ve yabacı turistler tarafından ilgiyle izlendi.

Yamaç paraşütü pilotları Güven Bay ve Erdoğan Şanslı, Babadağ'ın "bin 700" pistinden uçuş yaparak 54 metrekarelik Türk bayrağı açtı. Ölüdeniz semalarında dalgalandırılan Türk bayrağı, pilotlar tarafından aksiyon kamerası ile görüntülendi.

Pilot Güven Bay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ölüdeniz'de ilk kez bu kadar büyük Türk bayrağının yamaç paraşütüyle gökyüzünde dalgalandırıldığını söyledi.

Bu uçuşu hem Cumhuriyet Bayramı'nda yapmanın hem de en büyük bayrağı ilk kez dalgalandırmanın gururunu yaşadıklarını anlatan Bay, "Daha önce provasını yaptığımız bu uçuşu, Cumhuriyet Bayramı'na denk getirmek istedik. Bayrak çok büyük olduğu için tandem uçuş yaptık. Uçuş yaptığım diğer pilot arkadaşım bayrağın açılmasını ve toplanmasını sağladı" dedi.

Bay, bayrağın büyük olduğu için gökyüzünde hakimiyetin zor olduğuna işaret ederek, her şeye rağmen başarılı bir uçuş gerçekleştirerek sorunsuz da iniş yapıklarını vurguladı.

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Pilot Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız ise her bayramda olduğu gibi bu bayramda da gökyüzünü Türk bayrakları ile şenlendirdiklerini ifade etti.

Pilot arkadaşlarının 54 metrekarelik Türk bayrağı açarak Cumhuriyetin 92. yılını en güzel şekilde kutladıklarına dikkati çeken Yıldız, uçuş yapan diğer pilotların da açtığı bayraklarla gökyüzünde görsel bir şölen oluşturduğunu dile getirdi.

 - "Gökyüzünde özgürlüğü bayrakla taçlandırdık"

Türk bayraklı atlayışlara katılan Fulya Doğaner de uçuş yapmak için bugünü özellikle seçtiğini ve ilk kez yamaç paraşütü yaptığını anlattı.

Cumhuriyetin gururunu sadece yeryüzünde değil gökyüzünde de yaşamayı hedeflediklerini dile getiren Doğaner, "Gökyüzünde Türk bayrağı açmak çok güzel bir duygu. Cumhuriyet zaten bir özgürlüktür, biz de gökyüzünde özgürlüğü bayrakla taçlandırdık" ifadesini kullandı.