Görme engelli öğrencinin okul başarısı "onurlandırıldı"

Görme engelli öğrencinin okul başarısı "onurlandırıldı"
Görme engelli öğrencinin okul başarısı "onurlandırıldı"
- Muğla'nın Bodrum ilçesinde Anadolu lisesinde eğitim gören görme engelli öğrenci, başarısından dolayı okul yetkililerince teşekkür ve onur belgesine layık görüldü

MUĞLA (AA) - Bodrum'da bir lisede okuyan görme engelli öğrenci için tören düzenlendi.

12 yaşında geçirdiği hastalık nedeniyle yüzde 95 görme engelli olan Bodrum Ayşe Gülsevim-Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesi 11 sınıf öğrencisi Özgür Sahil Altın, geçen yıl Gören Kalpler Görme Engelliler Eğitim Derneğine kaydoldu. 

Altın, burada "bağımsız yaşam" ve "bağımsız hareket" alanında kendini geliştirme eğitimi aldı. Eğitimin ardından okuluna devam etme şansı yakalayan Altın, eğitim hayatını Ayşe Gülsevim-Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesi'nde sürdürdü. 

Okulunda üstün başarı gösteren engelli öğrenci için okulun bahçesinde tören düzenlendi. Törene katılan Altın ailesi, öğretmenleri ve öğrenciler duygu dolu anlar yaşadı. Gören Kalpler Görme Engelliler Eğitim Derneği Başkanı Seher Kara ve okul müdürü Hakan Camcıoğlu tarafından Altın'a teşekkür ve onur belgesi verildi.

Törende duygulu anlar yaşayan Altın, gazetecilere yaptığı açıklamada, onur belgesini kendisine layık gören öğretmenlerine teşekkür etti.

Altın, "Çok heyecanlı ve güzel bir duygu. Engelsiz bir yaşam için mücadele ediyorum. Dernek yetkilileri de bana yardımcı oluyor. Azmin hiçbir şeye engel olmadığını gösterdim. Yüzmede alınan bir madalyam var. Hedeflerim üniversiteye gitmek. Hukuk bölümünde okumak istiyorum" dedi.

Anne Şükran Altın da oğluyla gurur duyduğunu dile getirerek, "O benim her şeyim. Bu Özgür'ün başarısıdır. Gören Kalpler Derneği de bize çok destek oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Dernek başkanı Kara ise lise öğrencisiyle geçen yıl tanıştıklarını, kendisine bazı eğitimler verdiklerini kaydetti. Kara, Altın'ın Gören Kalpler Ankara Spor Kulübü'nün yüzme alanında lisanslı sporcusu olduğunu da bildirdi.

Okulun müdür yardımcısı Mustafa Çınar, Özgür Sahil Altın'ın kendileri için artık normal bir öğrenci olduğunu ifade etti. Herhangi bir ayrıcalık yapmadıklarına değinen Çınar, şöyle konuştu:

"Kendisine daha başarılı olabilmesi için gerekli desteği veriyoruz. Toplumsallaşmasını, ders ve spor başarısını destekliyoruz. Arkadaşlarıyla hiçbir problem yaşamıyor. Okulda da gayet rahat bir şekilde dolaşabiliyor. Özgür'ün inşallah üniversiteye de gitmesini diliyorum."