Gözde tatil merkezinde çöp toplama etkinliği

Gözde tatil merkezinde çöp toplama etkinliği
Gözde tatil merkezinde çöp toplama etkinliği
- Muğla'nın Bodrum ilçesinde lüks villaların bulunduğu bölgede yapılan ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un da katıldığı çevre temizliğinde, 3 saatte iki kamyon çöp toplandı

MUĞLA (AA) - Bodrum'da, çevre temizliğine dikkat çekmek için çöp toplama etkinliği düzenlendi.

Gazeteci - Yazar Yonca Tokbaş'ın girişimleri, Bodrum Belediyesi ve Palmarina'nın destekleriyle Yalıkavak Mahallesi Kızılburun mevkisinde, çevre temizliği yapıldı.

Yaklaşık 3 kilometrelik alandaki etkinliğe, Tokbaş'ın yanı sıra Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, eşi Hülya Kocadon, Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, Palmarina Bodrum gönüllü ekibi, Palmalife Bodrum Resort gönüllü ekibi ile 100'e yakın vatandaş katıldı. 

Yaklaşık 3 saat, lüks konutların da olduğu bölgeden iki kamyon dolusu çöp toplandı. Çıkan malzemeler arasında ise pet şişe, cam şişe, sigara izmariti ve diğer evsel atıklar dikkati çekti. 

Gazeteci-Yazar Yonca Tokbaş, temizlik çalışmalarının ardından yaptığı açıklamada, ilçede "umursamaz bir yazlıkçı kalabalığı" olduğunu öne sürdü. Tokbaş, belediye ekiplerinin temizlik çalışmasını yaptığını, buna rağmen sorunun önüne geçilemediğini vurguladı.

- "Nüfus 1 milyon 200 bine çıktı"

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da sıkıntının, ilçedeki "değişken nüfustan" kaynaklandığını öne sürdü. İlçe nüfusunun yaz sezonunda 160 binden 1 milyon 200 bine çıktığına işaret eden Kocadon, "Özellikle tatile gelen Anadolu halkının, mümkün olduğu kadar başka Bodrum olmadığını, doğayla barışık yaşamamız gerektiğini, atılan her çöpün kendisini bir gün rahatsız edeceğini bilmesini istiyorum" dedi. 

"Bodrum'u kirletip gitmek marifet değil" diyen Kocadon, ilçenin gelecek nesile çevresi ve doğasıyla emanet edilmesi gerektiğini söyledi. Çevreye atılan her çöpün doğaya zarar verdiğini anlatan Kocadon, şöyle konuştu:

"Sigara izmariti deyip geçiyoruz ama doğa onu yok etmek için yıllarca bekliyor. Mavi kapaklar topluyoruz engellilere destek veriyoruz. Bunları sadece birilerinden beklemek olmaz. Kirlettiğimiz doğa bir gün gelecek o da bizi kirletecek. Bodrum'da deniz dibi temizliği yaptık ve çıkanları gördüğümüzde şok olduk."

İnsanların kolay yolu seçip çöplerini doğaya attığını öne süren Kocadon, "Teknede yemek yiyip çöpünü denize atıyorlar. Kolay yolu seçmezsek bu manzaraları yaşamayız. Ben halkımızın biraz daha duyarlı olmasını diliyorum ve okullarda da çocuklara çevre eğitiminin verilmesini istiyorum" dedi.