"Halikarnas Balıkçısı"nın ölüm yıl dönümü

"Halikarnas Balıkçısı"nın ölüm yıl dönümü
"Halikarnas Balıkçısı"nın ölüm yıl dönümü
- "Halikarnas Balıkçısı" mahlaslı Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 42'nci yılında Bodrum'da düzenlenen etkinliklerle anıldı

MUĞLA (AA) - Yazar , şair, ressam Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 42'nci yılında Bodrum 'da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

İzmir 'de 13 Ekim 1973'te kemik kanseri hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren "Halikarnas Balıkçısı" mahlaslı Kabaağaçlı, vasiyeti üzerine Bodrum'da toprağa verildi. Uzun yıllar Bodrum'da yaşayan ve ölümünden sonra Gümbet Mahallesi Gönül Tepesi'ne defnedilen Cevat Şakir Kabaağaçlı için mezarı başında anma töreni düzenlendi. 

Etkinlikler kapsamında ilk olarak Cumhuriyet Mahallesi'nde belirlenen Halikarnas Balıkçısı sembolik ağaçlandırma alanına zakkum fidanı dikildi. 

Daha sonra Gönül Tepesi'nde düzenlenen anma töreninde konuşan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Bodrum Şubesi Başkanı Nadiye Sarıtosun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kabaağaçlı'yı ölümünün 42'nci yılında özlemle andıklarını söyledi.

Bazı insanların dünyada iz bıraktığına işaret eden Sarıtosun, şöyle konuştu:

"Toplumların ruhunu, davranışını, kültürünü değiştirirler. Çok şey üretip, katkı koyarlar. Halikarnas Balıkçısı da onlardan birisi. Bodrum'u Bodrum yapan, ülkesini seven, üreten, yeşili, doğayı, kuşu bize sevdiren. Kendisini şükranla anıyoruz. Işıklar içinde yatsın diyoruz."

Etkinlikte öğrenciler de Cevat Şakir Kabaağaçlı anısına şiirler okudu. Öğrenciler ayrıca, Kabaağaçlı'nın kitaplarının ve özel eşyalarının bulunduğu müzeyi gezme fırsatı buldu. Törenin ardından Kabaağaçlı'nın mezarına öğrenciler çiçek bıraktı.


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  Bodrum

  ,

  Çiçek

  ,

  Şair

  ,

  yazar

  ,

  muğla