Hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi

Hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi
Hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi
- Muğla'nın Fethiye ve Ortaca ilçeleri ihracatçılar, Rusya ile yaşanan krizin ardından ürünleri iç piyasa ve Irak'a göndermeye başladı

MUĞLA (AA) - Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya'nın ürünleri gümrüklerde bekletmesi Muğla'nın Fethiye ve Ortaca ilçelerinden ihracat yapan firmaları iç piyasa ve Irak'a yöneltti.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'nde komisyonculuk yapan Bayram Viran, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'ya gönderilen malların gümrükte bekletildiğini, bu nedenle ürünleri iç piyasa ve Irak pazarına yönlendirdiklerini söyledi.

Yaşanan sıkıntının giderilmesi için yetkililerin çözüm bulmasını isteyen Viran, şöyle konuştu:

"Bölgemizde üretilen domates, narenciye, sebze ve meyve ürünlerinin büyük bir bölümü Rusya pazarına gidiyor. Özellikle Fethiye bölgesinde yetiştirilen ve ihraç edilen domatesin yüzde 90'ı Rusya'ya gidiyor. Bu nedenle Rusya bizim için önemli bir pazar. Gerginlik yaşanmadan önce ihraç ettiğimiz domatesin kilogramı 2-2,10 lira arasında seyrediyordu. Şuanda 1,50 lira arasında değer buluyor. Rusya ile Türkiye arasındaki sıkıntılar giderildiği zaman fiyatların aynı olacağı kanaatindeyiz."

 - "Sorun çözülmezse yeni pazar oluşturulmalı"

Domates üreticisi Alim Köroğlu ise yaşanan gerginlik nedeniyle Rusya'ya gitmesi gereken birinci kalite domateslerin Irak veya iç piyasaya sunulduğunu anlattı.

Gerginliğin fiyatlara da yansıdığını aktaran Köroğlu, "Siyasetçilerin bu duruma bir an önce çözüm bulmaları gerekiyor. Rusya ile sorun çözülmeli. Çözülemezse yeni bir pazar oluşturulmalı" dedi.

 Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü de sorunun en kısa sürede çözülmesini diledi.