HDP Fethiye İlçe Başkanlığı açılışındaki gerginlik

HDP Fethiye İlçe Başkanlığı açılışındaki gerginlik
HDP Fethiye İlçe Başkanlığı açılışındaki gerginlik
- Olaylarda siyasi hakların kullanılmasını engellemek, polise mukavemet ve mala zarar vermek gibi suçlardan 118 kişi hakkında açılan davanın ikinci duruşmasında, 37 sanığın savunması alındı

MUĞLA (AA) - Fethiye'de, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe başkanlığının açılışı sırasında yaşanan gerginlik ve parti tabelasının indirilmesiyle sonuçlanan olaylarda 118 kişi hakkında açılan davanın ikinci duruşması yapıldı.

2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, 9 Mart 2014'te yaşanan olaylarda " Siyasi hakların kullanılmasını engellemek", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet", "Polise mukavemet" ve "Mala zarar vermek" gibi suçlardan haklarında dava açılan 118 sanıktan 37'sinin savunması alındı.

Duruşmaya, davacı avukatları ile HDP Fethiye Eş Başkanları Aslı Yantaş ve Ayşe Coşkun katıldı. Avukat talebinde bulunmayan sanıklar, duruşmada savunmalarını yaptı.

Sanık M.C, savunmasında, olay günü gösteri yapılacağını duyması üzerine olay yerine gittiğini söyledi. Amacının, gösteriye katılanları sakinleştirmek ve polise mukavemet göstermelerini engellemek olduğunu savunan M.C, "Polise mukavemette bulunmakla suçlanıyorum. Ben hiçbir polise karşı gelmedim. Partinin açılmasına da karşı çıkmışlığım yok" dedi.

Üniversite öğrencisi A.D. ise olay günü dersten çıktığını ve arkadaşlarıyla bir kafeye oturduğunu ifade etti. Gelen sesler üzerine dışarıya çıkıp göstericilerin arasına girdiğini kaydeden A.D, bu sırada atılan biber gazından kaçarken polis tarafından gözaltına alındığını savundu. A.D, olayla ilgisi olmadığı halde iki gün gözaltında tutulduğunu ifade etti.

Duruşma, diğer sanıkların da dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

HDP Fethiye Eş Başkanı Aslı Yantaş, duruşma sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, partilerinin Fethiye'de de örgütlenmesini geçen yıl başlattığını hatırlattı. Geçen yıl ilçe örgütlerine yapılan saldırı sonucu sıkıntılı bir dönem geçirdiklerini vurgulayan Yantaş, suçluların gerekli şekilde cezalandırılmasını beklediklerini dile getirdi.

 - "Mekan bulamıyoruz"

Yantaş, suçluların gerekli şekilde cezalandırılmadığı takdirde birkaç gündür yaşadıkları benzer saldırıların da önlenemeyeceğini, bu nedenle en kısa zamanda bu davanın sonuçlandırılmasını istedi.

Geçen aylarda kongrelerini yaptıklarını ve ilçe örgütünü oluşturduklarını anlatan Yantaş, "Yaşanan olay bizim ilçede yerleşik bir mekan bulmamızı engelliyor. Bu nedenle şuanda bir ilçe binamız yok. Bir yandan bunun olması için çaba sarf ederken, bir yandan da kesintisiz şekilde örgütlenme faaliyetlerimizi sürdürüyoruz" diye konuştu.

 - Olayın geçmişi

Cumhuriyet Mahallesi Dispanser Sokak'ta 9 Mart 2014'te açılışı yapılacak HDP İlçe Başkanlığı önünde toplanan bir grup, parti bürosunu taşlamış, gerginliğin artması üzerine HDP tabelası yerinden sökülmüştü.

Akşam saatlerinde de Taşyaka Mahallesi Baha Şıkman Caddesi'nde toplanan grup, HDP İlçe Başkanlığına destek verdiği iddia edilen kişiye ait pastaneyi taşlayarak zarar vermişti. 

Olaylarla ilgili Fethiye Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, aralarında o dönemde  CHP Fethiye İlçe Başkanı Emrah Doğu'nun da bulunduğu 118 kişi hakkında dava açılmıştı.