"Hemen bir erken seçim olacağını düşünmüyorum"

"Hemen bir erken seçim olacağını düşünmüyorum"
"Hemen bir erken seçim olacağını düşünmüyorum"
- Zülfü Livaneli: - "Halk seçimini, oyunu belirtti, gündemi belirledi. Bana kalırsa partilerin bundan bir ders çıkarıp aralarında uzlaşmalar kurup, koalisyonu yapmaları lazım" - "Hemen bir erken seçim olacağını düşünmüyorum. Bazı ilkelerde anlaşacaklardır. Bence iyi bir seçim sonucu oldu"

MUĞLA (AA) - Bodrum ilçesinde tatil yapan Zülfü Livaneli, siyaset gündemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Eşi Ülker Livaneli ile Özel Bodrum Hastanesinden çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zülfü Livaneli, hastaneye kontrol amacıyla geldiğini, herhangi bir sağlık sorununun bulunmadığını söyledi. 

Bugün Meclis'te milletvekillerinin yemin ettiğini hatırlatan Livaneli, "Ben de o kürsüde yemin etmiş olduğum için bilirim. İlk giren arkadaşların oldukça heyecanı vardır. O arkadaşlar orada kalmak ister, yeniden bir seçime gitmek istemezler ama kaçınılmaz olursa tabi ki olabilir" ifadesini kullandı.

Genel seçim sonuçlarını değerlendiren Livaneli, şöyle konuştu:

"Halk seçimini, oyunu belirtti, gündemi belirledi. Bana kalırsa partilerin bundan bir ders çıkarıp aralarında uzlaşmalar kurup, koalisyonu yapmaları lazım. Ben de olabileceği kanısındayım. Hemen bir erken seçim olacağını düşünmüyorum. Bazı ilkelerde anlaşacaklardır. Bence iyi bir seçim sonucu oldu.  Türkiye iyi bir yere doğru gidiyor."

Büyük koalisyonların dünyada her zaman çok işe yaradıklarını, Almanya'da ve başka yerlerde yapıldığını anlatan Livaneli, halkta kutuplaşma bulunan ülkelerde kucaklaşmayı da sağlayabileceğini belirtti. 

MHP 'nin tabanıyla çok bağımlı bir parti olduğuna işaret eden Livaneli, şöyle devam etti:

"HDP ile işbirliği yapmayı kendisinin yok olması olarak görüyor ve dili çok sert, çok hakaret eder biçimde kullanıyorlar. HDP'ye oy veren 6 milyon insana saygısızlık yapılıyor. Halk sana 80 milletvekili vermiş, o partiye de 80 milletvekili vermiş. Halk iradesine, ona 6 milyon oy veren kişilere saygısızlık yapmanın gereği yok. 'Ben işbirliği yapmak istemiyorum' diyebilirsin ama hakarete gerek yok. Maalesef öyle bir dil kullanıyor."

Livaneli, 1990'lı yıllardan bu yana Türkiye'de milliyetçiliğin üç kutuba ayrıldığını savunarak, bunun milliyetçi laiklik, AK Parti ve bir de Kürt hareketi olduğunu söyledi.

Üç kutup arasındaki diyaloğun yeniden kurulması gerektiğini ifade eden Livaneli, en acil mesele olarak bunu gördüğünü, çünkü Türkiye'nin çok kutuplaştığını öne sürdü. 

- HDP'nin Meclis Başkanlığına Fırat'ı aday göstermesi

Livaneli, HDP'nin Meclis Başkanı adayı Dengir Mir Mehmet Fırat için de şu değerlendirmede bulundu:

"Bence çok doğru bir aday koydular. Çünkü çok tecrübeli bir siyasetçi. Yaşı, bilgisi, duruşu ve soğukkanlılığıyla efendi bir insan. Bir de AKP kurucusu. Bu AKP ile yapılacak bir flört değil. Selahattin Demirtaş seçimden sonra ve hala söylüyor, 'Bugün ilkelerimize bağlıyız' diyor. Onun da tavırlarında bir değişiklik olduğunu görmedim ama Sayın Demirel'in dediği gibi 24 saat çok uzun bir zamandır."