"Her şeyi muma çeviriyor"

"Her şeyi muma çeviriyor"
"Her şeyi muma çeviriyor"
- Bodrum ilçesinde bir işletmeci, sabundan yaptığı kalıplarla içerisinde Bodrum mandalinası, hayvanlar ve mitolojik kişilerin de yer aldığı 350 çeşit figürden mum üretiyor

MUĞLA (AA) - ALİ BALLI - Bodrum'da bir işletmeci, 350 çeşit figürü mum haline getirerek satışa sunuyor. 

İlçeye bağlı Konacık Mahallesi Atatürk Bulvarındaki atölyesinde mum yaparak geçimlerini sağlayan Latif Tolalı ve Aylin Duran, yaptıkları farklı mum figürleriyle görenlerin dikkatini çekiyor.  

Atölye sahibi Latif Tolalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul 'da çocuk yaşlarda başladığı mum yapımını tasarımcı arkadaşıyla geliştirerek sürdürdüklerini söyledi.

Mum yaparken sıra dışı çalışmalara imza atmak istediğini belirten Tolalı, "Mum başta olmak üzere hazır obje ve kağıt üzerine de çalışıyoruz. Kalıp aşaması çok zor. Dışarıdan aldığımız bir objeyi de kalıp haline getiriyoruz" dedi.

Genel olarak sabundan oyarak yaptıkları objelerin dikkati çektiğini anlatan Tolalı, şöyle konuştu:

"Yaptığımız işi sıra dışı hale getirmeye çalışıyoruz. Kimsede olmayan, kaliteli ürünler yapmaya çalışıyoruz. Ürünlerimizi genellikle festivallere gidersek, oralarda görücüye çıkartıyoruz. El yapımı olduğu için toptan satışına yetişemiyoruz. Ürünlerin yüzde 70'i el yapımı."

Muma çeviremeyeceği neredeyse hiçbir şeyin olmadığına değinen Tolalı, "Yaptığımız farklı türdeki mum figürleri arasında mitolojik eserlerden meyveye, ağaç kütüklerinden, çiçeklere ve taş gruplarına kadar 350 modeli elle üretiyoruz. Her şeyi muma çeviriyoruz diyebiliriz. Mumun üzerine hemen hemen yapamayacağımız hiçbir şey yok" diye konuştu.

İnsanların daha önce göremediği çalışmaları yapmaya özen gösterdiklerine işaret eden Tolalı, şöyle konuştu:

"Yaptığımız bu çalışmalar insanların ilgisini çok fazla çekiyor. Fuarlarda karşılaştığımız bazı kişiler, birçok ülke gezdiklerini ancak böyle mumlar görmediklerini anlatıyor. Bu yorumlar bizi çok mutlu ediyor."

Tolalı, bir mum yapımı süresinin kalıbına göre bir gün, bir hafta veya iki hafta arasında değiştiğini belirterek, fiyat aralığının ise 2 ila 40 lira arasında olduğunu kaydetti.

Tasarımcı Aylin Duran ise sabundan oyarak kalıp aşamasına getirdikleri mumlardan en çok çiçekli olanların tercih edildiğini vurguladı.


  ETİKETLER:

  Atatürk

  ,

  İstanbul

  ,

  Bodrum

  ,

  Çocuk

  ,

  ülke

  ,

  lira

  ,

  muğla