Hükümlüler ve çevrecilerden kıyı temizliği

Hükümlüler ve çevrecilerden kıyı temizliği
Hükümlüler ve çevrecilerden kıyı temizliği
- Muğla'nın Fethiye ilçesinde Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Deniz Ticaret Odası ve Deniz Temiz Derneği TURMEPA işbirliğinde düzenlenen kıyı temizliğinde bir kamyonet çöp toplandı

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Fethiye ilçesinde denetimli serbestlik yasası kapsamındaki hükümlüler ile çevreciler kıyı temizliği yaptı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Deniz Ticaret Odası ve Deniz Temiz Derneği TURMEPA işbirliğinde düzenlenen kıyı temizliğine çevreciler ile denetimli serbestlikten faydalanan hükümlüler katıldı.

Temizlik kapsamında, Büyüksamanlık Koyu'nda bir araya gelenlere eldiven ve naylon torba dağıtıldı. Koya giden yol güzergahı boyunca temizlik çalışması yapan katılımcılar bir kamyonet çöp topladı, geri dönüşümlü atıklar ise görevliler tarafından ayrıştırıldı.

Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Müdürü Bülent Terli, çevreye duyarlılığı artırmayı amaçladıklarını belirterek, denizlerin ne kadar çok kirlendiğini halka göstermek istediklerini ifade etti. 

Terli, "Umuyoruz ki temizleyenler, kirletenlerden daha fazla olsun. Bölgemizde anormal bir kirlilik var. Karadaki atıkların birçoğu denize gidiyor. Atıkların denizden temizlenmesi de çok daha zor. Atıkları denize ulaşmadan temizlemeyi hedefliyoruz" dedi.

Deniz Temiz Derneği TURMEPA Fethiye Eğitim Sorumlusu Ersin Özer de farkındalık çalışması kapsamında kıyı temizliği gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Büyüksamanlık Koyu'ndan başladıkları temizliğe kıyı şeridi boyunca farklı zamanlarda devam etmeyi planladıklarını vurgulayan Özer, vatandaşlara eğlenirken çöplerini çevreye atmamaları uyarısında bulundu.