İztuzu kumsalı bakımdan geçirildi

İztuzu kumsalı bakımdan geçirildi
İztuzu kumsalı bakımdan geçirildi
- MSKÜ tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, İztuzu kumsalı ve Dalyanağzı alanındaki iskeleler, tuvalet ve duş kabinleri ile kafeteryaların bakım ve onarımı yapıldı - Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harmandar: - "Burayı devraldığımızda çok kötü durumdaydı. Yerli ve yabancı turistlere gezdirilecek ve tanıtılacak bir ortamdan son derece uzaktı. Biz bile gördüğümüz zaman hicap duyduk"

MUĞLA (AA) - İztuzu Plajı'nın Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine (MSKÜ) devredilmesinin ardından, bölgede ziyaretçilerin kullanım alanları bakımdan geçirildi.

MSKÜ tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında İztuzu kumsalı ve Dalyanağzı alanındaki iskeleler, tuvalet ve duş kabinleri ile kafeteryaların bakım ve onarımı yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, gazetecilere yaptığı açıklamada, İztuzu sahilinde deniz kaplumbağalarının yaşayacağı ve üreyeceği alanların koruma altına alınması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

İztuzu'nun koruma ve kullanma dengesi içinde gelecek nesillere aktarılması için çalıştıklarını belirten Harmandar, "Burada bize verilen esas görev, kontrol ve koruma. İztuzu, dünyanın göz bebeği ve cennet köşesi konumunda. Buranın esas sahibi caretta carettalardır. Onlar burayı 24 saat kullanıyor" dedi.

Amaçlarının bu alanı yeni bir konseptle koruyup gelecek nesillere devretmek olduğunu vurgulayan Harmandar, şöyle konuştu:

"Bakanlığımız yeni bir anlayışla burayı rant sahası dışında tutarak özel çevre koruma anlayışıyla üniversitemize verdi. Üniversitemiz alanın bitki ve biyoçeşitliliği ile göl ve deniz kıyısındaki canlı çeşitliliğinin korunması, kontrolü, araştırılması, dünyaya tanıtılması ve örnek bir özel çevre koruma bölgesi olması için çalışıyor."

- Otopark ücreti alınmayacak

Yaz aylarında bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin asgari ihtiyaçlarının karşılanmasını istediklerini dile getiren Harmandar, plaja girişlerde artık otopark ücreti alınmayacağını bildirdi.

Alanı, Dalyan halkıyla yönettiklerini vurgulayan Harmandar, turizmciler, çevreciler ve yerel yönetimlerle bölgenin daha iyi yönetilmesi için çalıştıklarını anlattı.

Prof. Dr. Harmandar, herkesle diyaloğa hazır olduklarını ifade ederek, "Ortak bir akılla burayı yöneteceğiz. Burayı korumak ve kollamak, bölgede yaşayan tüm insanların görevi" dedi.

- "İztuzu Plajı kullanılabilir hale geldi"

"Burayı devraldığımızda çok kötü bir durumdaydı. Yerli ve yabancı turistlere gezdirilecek ve tanıtılacak bir ortamdan son derece uzaktı. Biz bile gördüğümüz zaman hicap duyduk" ifadelerini kullanan Harmandar, şunları kaydetti:

"Buradaki iskelelerin bazıları kullanılmaz durumdaydı ve tamamen değiştirildi. Şu anda turistlerimizin rahatlıkla gelebileceği, plaja ayak basıp güvenli şekilde sahile ulaşabileceği bir ortam oluşturuldu. Buradaki bütün büfeler onarıldı. Tuvalet ve duş kabinleri kullanılamaz durumdaydı. Açık söylüyorum ki buralar kurulduğu günden itibaren hiçbir onarım görmemiştir. Utanılacak bir durumdaydı. Buraları artık insanların hizmetine sunulacak duruma getirdik."

Sağlık İl Müdürlüğünce bir 112 Acil Servis ekibinin İztuzu Plajı'na tahsis edildiğini belirten Harmandar, bölgede ayrıca cankurtaran ekiplerinin de görev yaptığını söyledi.

İztuzu'nda araştırma yapmak isteyen bilim insanlarıyla her türlü çalışmayı gerçekleştirmeye hazır olduklarına değinen Harmandar, "Amacımız sadece burayı korumak ve insanlığa hizmet için gelecek kuşaklara devretmek. İztuzu'nun dünyaya en iyi şekilde tanıtılması için arkadaşlarımız bir internet sitesi oluşturdu. Sitede burada yaptığımız tüm çalışmalar, araştırmalar, projeler yer alacak" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  çevre

  ,

  Bilim

  ,

  Cennet

  ,

  zaman

  ,

  derece

  ,

  koruma

  ,

  hizmet

  ,

  muğla