İztuzu Plajı ile ilgili tartışmalar

İztuzu Plajı ile ilgili tartışmalar
İztuzu Plajı ile ilgili tartışmalar
- Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü İyimaya: - "İztuzu'nun özel bir şirkete verilmesi, devredilmesi veya imara açılması gibi bir durum yok" - "Bir yanlışın sürmesini asla istemeyiz ama yapılan iş ve işlemlerde aksayan herhangi bir yön yok. Bunu hukuk söyleyecektir"

MUĞLA (AA) - Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, İztuzu Plajı ile ilgili, "Eğer bir yanlış varsa, bundan dönmek devletin erdemidir. Bir yanlışın sürmesini asla istemeyiz ama yapılan ve işlemlerde aksayan herhangi bir yön yok. Bunu hukuk söyleyecektir" dedi. 

Marmaris'te düzenlenen "Muğla Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi"nin eğitim toplantısına katılan İyimaya, programa verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Gazetecilerin, Ortaca ilçesinin Dalyan Mahallesi'ndeki ünlü İztuzu Plajı'nın özel bir şirkete kiraya verilmesiyle ilgili tartışmaları hatırlatması üzerine İyimaya, söz konusu yerin özel çevre koruma bölgesi olduğunu söyledi.

Bu bölgenin korunması, sürdürülebilir olması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda özel çalışmalar yaptıklarını belirten İyimaya, basından da gördüğü kadarıyla İztuzu'yla ilgili amacından uzaklaşılan bazı durumlar var olduğunu kaydetti. 

"Biz hukukun üstünlüğüne inanan insanlarız. Hukuk 'dur' dediği zaman  dururuz, 'yürü' dediği zaman da yürürüz" ifadelerini kullanan İyimaya, bilimsel çalışmaların ürünü olan söz konusu alanın korunmasıyla ilgili bütün tedbirleri almanın görevleri olduğunu dile getirdi. İyimaya, "İztuzu'nun özel bir şirkete verilmesi, devredilmesi veya imara açılması gibi bir durum yok" dedi. 

Daha önce bu bölgede Caretta caretta'larla ilgili bir hastane projesi gerçekleştirmek istediklerini ancak bölge halkının bununla ilgili bir tepkisi olduğunu hatırlatan İyimaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

" Tepkilerin ardından 'Bu bölgede halkın istemediği hiçbir şeyi yapmak istemiyoruz' dedim ve projeyi durdurduk. Eğer bir yanlış varsa, bundan dönmek devletin erdemidir. Bir yanlışın sürmesini asla istemeyiz ama yapılan iş ve işlemlerde aksayan herhangi bir yön yok. Bunu hukuk söyleyecektir. Yerel idareler bizim yaptığımız işlemleri yargıya taşıyor. Hukukun vereceği kararı, bürokratlar olarak uygulayacağız. Bundan dolayı kararları beklemek lazım."

 

 


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  Tabiat

  ,

  Marmaris

  ,

  Ünlü

  ,

  hukuk

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  zaman

  ,

  koruma

  ,

  muğla