İztuzu Plajı'nın özel bir şirkete kiraya verilmesi

İztuzu Plajı'nın özel bir şirkete kiraya verilmesi
İztuzu Plajı'nın özel bir şirkete kiraya verilmesi
- İztuzu Plajı'nın işletme hakkının Ortaca Belediyesinden alınarak özel bir şirkete verilmesine tepki olarak plajda "Keşke dememek için keşkek günü" etkinliği düzenledi

MUĞLA (AA) - Ortaca'nın Dalyan Mahallesi'ndeki İztuzu Plajı'nın işletme hakkının Ortaca Belediyesinden alınarak özel bir şirkete verilmesine gösterilen tepkiler sürüyor.

İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) tarafından kumsalda düzenlenen "Keşke dememek için keşkek günü" etkinliğine katılanlara keşkek ve lokma ikram edildi.

Güneşli ve sıcak havayı fırsat bilen çok sayıda kişi de kumsalda yürüyüş yaptı.

İKUP sözcüsü Murat Demirci, İztuzu Plajı'nı işletme hakkının belediyeden alınmasının ardından 15 gündür mücadele verdiklerini söyledi.

Plajın kanunlara aykırı, şeffaf olmayan ve ihale şartnamesi olmayan bir ihalenin sonucunda özel bir şirkete verildiğini iddia eden Demirci, şöyle konuştu:

"Burası herhangi bir kumsal değil. Türkiye 'nin birçok yerinde çok sayıda kumsal var. Burası caretta carettaların ve deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı. Türkiye'de bu gibi farklı yerler de var ama burası en iyi korunan yer. Bu konuda Dalyanlı ve tekneciler çok duyarlıdır. Yine burada Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi var. Kumsalın korunmasında herkesin payı var. Burayı aslında Dalyanlı koruyor ve korumaya da devam edecektir."

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına konuyu uygun bir dille anlattıklarını ifade eden Demirci, Bakanlığın sorunu buradaki halkın beklentisine uygun şekilde sonuçlandırması temennisinde bulundu.

Halkın hiçbir zaman doğayı ikinci plana itecek yaklaşımlara "evet" demeyeceğini herkesin görmesini istediklerini vurgulayan Demirci, plaj girişinde kurulu çadırı kaldırdıklarını ama süreci takip edecekleri anlattı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  çevre

  ,

  Fırsat

  ,

  İddia

  ,

  zaman

  ,

  ihale

  ,

  muğla

  ,

  sıcak