İztuzu Plajı'nın özel bir şirkete verilmesi

İztuzu Plajı'nın özel bir şirkete verilmesi
İztuzu Plajı'nın özel bir şirkete verilmesi
- Plajın işletme hakkının bir şirkete verilmesine tepki amacıyla plaj girişinden kumsala kadar yürüyüş düzenlenerek, karar protesto edildi

MUĞLA (AA) - Ortaca'nın Dalyan Mahallesi'ndeki İztuzu Plajı'nın işletme hakkının Ortaca Belediyesinden alınarak bir şirkete verilmesine tepki gösteren grup, plaj girişinden kumsala kadar yürüyerek kararı protesto etti.

CHP Gençlik Kolları üyeleri, çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri ve bazı futbol takımlarının taraftar grubundan oluşan yaklaşık 2 bin kişilik grup, sloganlar atarak kumsala yürüdü.

Eylemi organize eden Muğla CHP Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Murat Atacan, yaptığı açıklamada, eylemi, yaşanan olayı protesto etmek için düzenlediklerini söyledi.

İztuzu Plajı'nın özelleştirilmesi kararına karşı olduklarını ifade eden Atacan, "İnsanların bu haksızlığa 'dur' diyecek bir harekete ihtiyaçları vardı. Bu eyleme destek veren herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Eylemi organize edenlerden Tuğba Özge Musaoğlu ise özelleştirme ile ilgili hukuki sürecin devam ettiğini, sürece göre eylemlere yön vereceklerini belirtti.

Musaoğlu, eyleme katılanların parti kimliklerini bir kenara bıraktığını dile getirdi. Plajın işletmesini belediyenin yapmasının kaplumbağaların da korunması açısından çok önemli olduğunu savunan Musaoğlu, şunları kaydetti:

"Bu işi ilk olarak 3 kişi organize ettik. Sonra 5 oldu, daha sonra sayımız 2 bin kişiye ulaştı. Bir araya gelerek çoğaldık ve ses getirdik. Biz buraya sabah 8.00'de girip akşam 20.00'de çıkıyorduk. Kumsaldaki kaplumbağaların yumurtladığı alana havlu bile sermiyorduk. Sonra bir sabah kalktığımızda kumsala iş makinelerinin girdiğini öğrendik. Burası bizimdi ve böyle devam etmesini istiyoruz. Çünkü buraya en iyi bakacak olan yöre halkıdır. Biz sadece gençlerin de bir sesi olduğunu ve İztuzu'na sahip çıktığını belirtmek için buradayız."

Pankartlarla "İztuzu halkındır halkın kalacak" gibi sloganlar atan grup, daha sonra kumsaldan ayrıldı.