İztuzu Plajıyla ilgili tartışmalar

İztuzu Plajıyla ilgili tartışmalar
İztuzu Plajıyla ilgili tartışmalar
- İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu sözcüsü Demirci: - "İztuzu Plajı ihalesinin iptal edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz"

MUĞLA (AA) - İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) sözcüsü Murat Demirci, İztuzu Plajı'nın ihale sürecindeki hatalardan geri dönülmesinin sevindirici olduğunu bildirdi.

Demirci, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin İztuzu Plajı ile ilgili Twitter hesabından attığı "İztuzu ihalesini iptal edeceğim", "Canı isteyen İztuzu Plajı'nda denize girebilir ama orası caretta carettaların sahası olarak korunacak" twitini olumlu bulduklarını söyledi.

Bölgenin korunması gerektiğini vurgulayan Demirci, "İztuzu Plajı ihalesinin iptal edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Önceliğimiz ticari faaliyet değildir. Bunu her zaman dile getirdik. Önceliğimiz doğanın korunmasıdır. İztuzu Plajı'nda ticari faaliyetin olmaması uzun dönemde Dalyan turizmi için de daha iyi olacaktır" dedi. 

Demirci, İztuzu'nun temizliği ve korunması açısından daha fazla önlem alınmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Türkiye 'deki tüm kaplumbağa yuvalama kumsallarında yıllardır ticari faaliyetlerin olduğuna işaret eden Demirci, "Korunan doğa açısından İztuzu umarım örnek olur. İztuzu ile ilgili süreci yakından takip ediyoruz" diye konuştu.