Kaçakların hayatta kalma mücadelesi kamerada

Kaçakların hayatta kalma mücadelesi kamerada
Kaçakların hayatta kalma mücadelesi kamerada
- Muğla'nın Bodrum ilçesinde Yunanistan'ın İstanköy Adası'na geçmeye çalıştıkları sırada lastik botları su alınca denize atlayan kaçakların boğulma tehlikesi geçirmesi, basın mensuplarınca saniye saniye kaydedildi - Jandarma ve sahil güvenlik ekipleri, kaçakların yasa dışı geçişlerine izin vermemek için sabahın ilk ışıklarına kadar mücadele etti

MUĞLA (AA) - Bodrum ilçesinde Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na geçmeye çalışan bir grup kaçak, lastik botları su alınca boğulma tehlikesi atlattı, olay anı basın mensuplarınca kaydedildi.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriye , Pakistan ve Afrika ülkelerinden onlarca kaçak, Akyarlar Mahallesi Fener Burnu mevkisinde gece saatlerinde gruplar halinde toplandı.

Bölgede devriye görevi yürüten jandarma ekiplerine yakalanmamak için tarlalar ve sahil kenarlarındaki çalılıklara gizlenen kaçaklar, ekipler bölgeden ayrıldıktan sonra aralıklarla şişme botlarıyla sahile geldi. 

Bindikleri lastik botlar, aşırı yük nedeniyle su alan bazı kaçaklar denize atlamak zorunda kaldı. Boğulma tehlikesi geçiren kadınlar, güçlükle karaya çıkmayı başardı.

Daha sonra ikinci kez bota binen kaçaklar, İstanköy Adası'na doğru ilerledi. 

Öte yandan, jandarma ve sahil güvenlik ekipleri, kaçakların yasa dışı geçişlerine izin vermemek için sabahın ilk ışıklarına kadar çalışmalarını sürdürdü. Bazı kaçakların tekneleri Turgutreis açıklarında durduruldu.

Şişme botlarda bulunan 50'ye yakın kaçak, sahil güvenlik ekiplerince yakalandı.