Kadına yönelik şiddeti, davul ve delbek çalarak protesto ettiler

Kadına yönelik şiddeti, davul ve delbek çalarak protesto ettiler
Kadına yönelik şiddeti, davul ve delbek çalarak protesto ettiler
- Muğla'nın Fethiye ilçesinde "V-Day" hareketinin çağrısı üzerine toplanan bir grup kadın, delbek çalan kadınların seslendirdiği yöresel şarkılar eşliğinde dans etti

MUĞLA (AA) - Fethiye'de "Bir milyar kadın ayağa kalkıyor veya dans ediyor" etkinliğine katılan kadınlar, çaldıkları davul ve delbekle kadına yönelik şiddeti protesto etti.

Kadın ve kızlara yönelik şiddeti sonlandırmak için uluslararası bir hareket olan V-Day'in çağrısı üzerine bir grup kadın, Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi önünde toplandı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Fethiye Kadın Meclisi Başkanı Deniz Kader Şarlak, iki yıl önce kadına yönelik şiddeti tepkiye çağıran V-Day hareketinin çağrısına cevapsız kalmadıklarını söyledi.

Yeryüzünde her 3 kadından birisinin şiddet gördüğünü, bu rakamın  dünya genelinde 1 milyar kadına denk geldiğini belirten Şarlak, "Bir milyar kadının dans etmesi elbette şiddeti sonlandırmayacak. Bu etkinlik, kadınların nerede olduğuna dair bir işaret. Gelecekte daha büyük bir dayanışma ve umut için sıçrama taşı olacak" dedi.

Şarlak, V-Day hareketinin amacı doğrultusunda sevgi ve dans içerikli etkinliklerin, kadınların içinde bulunduğu travmadan kurtulmasını sağlayacağını kaydetti.

Bedenler harekete geçtiğinde kadınların bu dünyadaki yerlerini hatırladıklarına işaret eden Şarlak, beraberce dans etmenin de yeni bir bilinç yaratabilecek enerjiyi ortaya çıkardığını bildirdi.

Açıklamanın ardından, bir grup genç , V-Day hareketinin evrensel müziği olarak bilinen "Break the Chain" şarkısı eşliğinde dans etti.

Daha sonra etkinliğe katılan kadınlar, davul ve Teke yöresi yörüklerinin def benzeri çalgı olan delbekle kadına yönelik şiddeti protesto etti. Etkinliğe katılanlar, delbek çalan kadınların seslendirdiği yöresel şarkılar eşliğinde dans etti.