Kano: Bahar Kupası Durgunsu Yarışları

Kano: Bahar Kupası Durgunsu Yarışları
Kano: Bahar Kupası Durgunsu Yarışları
- Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Mengütay: "Bundan 7-8 sene önce tekne üzerinde duramayan bir kanocu grubundan şimdi uluslararası seviyede yarışabilecek kano camiasına ulaşmamız sevindirici"

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde düzenlenen Bahar Kupası Durgunsu Kano Yarışları sona erdi.

Köyceğiz Su Sporları Merkezi'nde büyükler, gençler, yıldızlar, minikler kategorilerinde erkekler ile bayanlarda düzenlenen yarışlar, bin ve 500 metre mesafelerde gerçekleştirildi. Yarışlara 20 kulüpten 100 sporcu katıldı.

Kano Federasyonu Başkanı Sami Mengütay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışlarda başarılı olan sporcuların teknik kurulun değerlendirmesine alınacağını belirtti.

Yarışlara Türkiye 'nin birçok ilinden sporcunun katılmasının sevindirici olduğunu dile getiren Mengütay, "Yarışlara Rize, Adana, Antalya , Muğla, Sakarya, Bolu, Eskişehir gibi illerden sporcular geldi. Özellikle gençler ile yıldızlardaki rekabet bizi sevindirdi" dedi.

Köyceğiz yarışlarının her yıl sezonun başında kulüplerdeki sporcuların performanslarını gözlemleme, değerlendirme açısından önem taşıdığını vurgulayan Mengütay, "Bu yarışlar önümüzdeki stratejik planlamaların yapılması anlamında da önemli. Bundan 7-8 sene önce tekne üzerinde duramayan bir kanocu grubundan şimdi uluslararası seviyede yarışabilecek kano camiasına ulaşmamız sevindirici" diye konuştu.

Teknik kurul elemanlarının yarışmada gözlem yaptıklarını, yetenekli ve başarılı sporcuları gelişim ya da aday milli takım kamplarına çağırdıklarını anlatan Mengütay, daha iyi bir performans göstermeleri ve uluslararası yarışmalara hazırlanmaları için belirli bir programa tabi tutulduklarını kaydetti.

Mengütay, ağustosta yapılacak olimpiyat seçmelerine kadar sporcuları iyi bir seviyeye getirerek Türkiye'yi ilk kez kano dalında olimpiyatlarda temsil  etme gururunu yaşamak istediklerini ifade etti.

Yarışların ardından törenle dereceye giren kulüp ve sporculara madalya ve kupaları verildi.

Yarışlarda dereceye giren kulüpler şöyle:

 

Büyük erkekler:

1- Adana Gençlik Spor Kulübü

2- Sakarya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü

3- Tuzla Deniz Yıldızı Spor Kulübü

Büyük bayanlar:

1- Sakarya Gençlik Merkezi Gençlik Spor Kulübü

2- Şişecam Çayırova Spor Kulübü

3- Rize Gençlik Spor Kulübü 

 

Genç erkekler:

1- Şişecam Çayırova Spor Kulübü

2- Muğla Gençlik Spor Kulübü,

3- Sakarya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü

 

Genç bayanlar:

1- Sakarya Gençlik Merkezi Gençlik Spor Kulübü

2- Adana Kano Spor Kulübü

3- Sakarya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü