Kanserde erken teşhis hayat kurtarıyor

Kanserde erken teşhis hayat kurtarıyor
Kanserde erken teşhis hayat kurtarıyor
- Muğla Halk Sağlığı Müdürü Ceyhan: - "Ekibimizin başarılı çalışmaları ile Kanser Daire Başkanlığının 2014 yılı değerlendirmesinde 81 il arasında kanser taramalarında ilk 10 il içinde yer aldık"

MUĞLA (AA) - Muğla Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Nuri Ceyhan, çalışanların yürüttüğü başarılı çalışmalarla Kanser Daire Başkanlığı'nın 2014 yılı değerlendirmesinde 81 il arasında kanser taramalarında Muğla'nın ilk 10 il içinde yer aldığını bildirdi.

Ceyhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kanserin genetik hasarlanma sonucu hücrelerin kontrolsüz ve anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasıyla ortaya çıktığını söyledi.

Başka dokulara yayılma özelliğinin yanı sıra sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle kanserin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan Ceyhan, kanserin hızla yükselişinin önüne geçerek, gelecek nesillere kanserden arındırılmış bir dünya bırakmak için kanser taramalarına Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak önem verdiklerini ifade etti.

Kolon, meme ve rahim ağzı kanserine yönelik taramalarının Kanser Erken Teşhis Tarama Eğitim Merkezi (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri, aile hekimlikleri ve sağlık evi ebeleri ile yürütüldüğünü anlatan Ceyhan, şöyle konuştu:

"Ekibimizin başarılı çalışmaları ile Kanser Daire Başkanlığının 2014 yılı değerlendirmesinde 81 il arasında kanser taramalarında ilk 10 il içinde yer aldık. 2015 yılında da başarılarımız devam etmektedir. 2014 yılında kanser taramaları ile erken teşhisini sağladığımız vakalarımız sayesinde kanserle daha etkin savaşmayı hedefledik ve 2015 yılında ekibimizi sağlık evi ebelerimizin de katılımıyla güçlendirdik. Sağlık evi ebelerimizle kanser taramalarını ilimizin en uç noktalarında yaşayan kişilere götürerek farkındalığı da artırmayı amaçladık."

Ceyhan,  2014 yılında il genelinde 40 bin kişiyi kanser taramalarından geçirdiklerine işaret ederek, "20 bin kadın mamografi taramasından geçirildi. Yaklaşık 20 bin kişi de kolon kanser taramasından geçirildi. Erken teşhis edilmesi muhtemel kişileri tespit ettik ve bunların ileri tetkik, tedavi amaçlı hastanelere yönlendirilmelerini sağladık" diye konuştu.

Erken teşhisin hayat kurtardığını, kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Ceyhan, vatandaşları Toplum Sağlığı Merkezlerine beklediklerini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  kanser

  ,

  hayat

  ,

  Aile

  ,

  Kadın

  ,

  Daire

  ,

  toplum

  ,

  eğitim

  ,

  muğla

  ,

  2015