Kanuni'nin 5 asırlık mirası restore ediliyor

Kanuni'nin 5 asırlık mirası restore ediliyor
Kanuni'nin 5 asırlık mirası restore ediliyor
- Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferi sırasında Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük Mahallesi'nde yaptırdığı, ve birkaç yıl önce defineciler tarafından talan edilen mescit, han ve köprünün restorasyon çalışmalarına başlandı

MUĞLA (AA) - Yatağan ilçesindeki Kanun Sultan Süleyman tarafından yaptırılan mescit, han ve köprü restore ediliyor.

Kanunu Sultan Süleyman'ın 1522 yılındaki Rodos seferi sırasında Bozüyük Mahallesi'nde yaptırdığı, birkaç yıl önce defineciler tarafından talan edilen mescit, han ve köprü, bölge turizmine kazandırılıyor.

Mescit, han ve köprünün restorasyon işi için 26 Kasım 2014 tarihinde 15 firmanın katılımıyla ihale yapıldı. İhaleyi alan firma ile Yatağan Belediyesi arasında yer teslimi sözleşmesi imzalandı.

Yatağan Belediye Başkanlığı makamında, Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, yüklenici firmanın temsilcisi Mehmet Enezel ve diğer yetkililerin katılımıyla düzenlenen imza töreninde, restorasyon işinin süresinin 240 gün olduğu açıklandı.

Başkan Yardımcısı Oğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yer teslim töreninin ardından tarihi mescit, han ve köprüdeki restorasyon çalışmalarına başlandığını bildirdi. Oğuz, ihale bedeli 779 bin lira olarak belirlenen yerdeki restorasyon çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Restorasyon bedelinin yüzde 95'inin Muğla Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, yüzde 5'inin Yatağan Belediye Başkanlığı tarafından karşılanacağını vurgulayan Oğuz, şöyle konuştu:

" Kültür varlıklarının korunması ve gelecek nesillere aktarılması bizlerin asıl görevidir. İhalenin yapılmasıyla Stratonikeia Antik Kenti, Lagina Kutsal Alanı, film platosu haline gelen Bozüyük gibi Kanuni'nin mirasları da vatandaşlarımızın uğrak yeri haline gelecek."