Kanuni'nin 5 asırlık mirasına su bağlantısı

Kanuni'nin 5 asırlık mirasına su bağlantısı
Kanuni'nin 5 asırlık mirasına su bağlantısı
- Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferi sırasında Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük Mahallesi'nde inşa ettirdiği mescit, han ve köprünün bulunduğu alana, su bağlantısı yapıldı

MUĞLA (AA) - Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ), ekipleri tarafından, Kanun Sultan Süleyman zamanında yaptırılan mescit, han ve köprünün bulunduğu alana 320 metre içme suyu hattı döşendi.

MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kanunu Sultan Süleyman'ın 1522 yılındaki Rodos seferi sırasında Bozüyük Mahallesi'nde yaptırdığı, birkaç yıl önce defineciler tarafından talan edilen mescit, han ve köprünün Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonun yapıldığını, kendilerinin 2 gün içinde içme suyu boru hattını döşediklerini kaydetti.

Bölgedeki tarihi değerlere sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten Ülgen, "Bozüyük'teki tarihi han ve caminin restorasyonu devam ediyor. Tek eksikleri olan su sıkıntısını da biz çözdük. Yaklaşan turizm sezonu nedeniyle çalışmalarımızı daha da hızlandırdık. Amacımız yaptığımız çalışmalarla vatandaşlarımızı olduğu kadar, ilimize gelen turistleri de memnun etmek" dedi.

Yatağan'ın Turgut Mahallesi'nde bulunan Lagina Antik Kenti'nin de su sorununu giderdiklerini ifade eden Ülgen, bölgeye 300 metre uzunluğunda içme suyu boru hattı döşediklerini sözlerine ekledi.