"Kaplumbağa plajı"nın tanıtımına ağırlık verilecek

"Kaplumbağa plajı"nın tanıtımına ağırlık verilecek
"Kaplumbağa plajı"nın tanıtımına ağırlık verilecek
- Deniz suyu ile tatlı su arasında bulunan ender plajlardan biri olarak adlandırılan caretta carettaların yumurtalarını bırakmasından dolayı "kaplumbağa plajı" olarak da nitelendirilen İztu Plajı'nın dünyaya tanıtılması için çalışma yapılacak - Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harmandar: "Burayı dünyaya en iyi şekilde tanıtacağız"

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı, Dalyan beldesi yakınlarındaki İztu Plajı'nın tanıtımına ağırlık verilecek.

Deniz suyu ile tatlı su arasında bulunan ender yerlerden olan ve caretta carettaların yumurtalarını bırakmasından dolayı "kaplumbağa plajı" olarak da nitelendirilen plajın korunması, kontrolü, tanıtımı konusunda bilimsel çalışmalar yapılacak. 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, üniversiteye devredilen İztuzu Plajı'ndaki tesislerde incelemelerde bulundu. 

Harmandar ve MSKÜ İktisadi İşletmesi Yönetim Kurulu üyeleri, onarımı yapılan iskeleler, tuvalet ve duş kabinleri ile kafeteryaları inceledi, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Harmandar, incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmalarla yeryüzü cenneti İztuzu Plajı'nı  dünya hizmetine sunduklarını söyledi. 

"İztuzu Plajı'nda büfeler çalışmıyor, tuvaletler berbat" gibi haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Harmandar, "Herkes gelip gezebilir. Kumsaldaki büfemizde satışlar yapılıyor. Tuvaletler ve duş gibi yerler ise eskisinden daha temiz ve güzel" dedi.

Kumsala şemsiyelerin yerleştirildiğini, bölgeye konulması planlanan şezlonglar için ise  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşmelerinin devam ettiğini dile getiren Harmandar, şunları kaydetti:

"Caretta carettalar için zararı olmayacak her şeye açığız. İztuzu Plajı biyoçeşitlilik açısından dünyanın en önde gelen yerlerdendir. Burada pek çok bitki ve hayvan türü bulunuyor. Caretta carettalar başta olmak üzere, bütün bitki ve hayvan türlerinin tanıtımıyla ilgili bilimsel çalışmalara destek vereceğiz. Bunların korunması, kontrolü, tanıtımı konusunda bilimsel çalışmalarla ilgili hazırlıklarımız devam ediyor. Burayı dünyaya en iyi şekilde tanıtacağız."