Karanlık dünyalarının yol göstericisi "beyaz baston"

Karanlık dünyalarının yol göstericisi "beyaz baston"
Karanlık dünyalarının yol göstericisi "beyaz baston"
- Muğla'nın Fethiye ilçesinde beyaz bastonla yürüme kursuna katılan 8 görme engelli, iki haftalık kurs sonunda başkalarının yardımı olmadan bir yerden bir yere gidebilecek

MUĞLA (AA) - Fethiye ilçesinde açılan "Bağımsız Hareket Kursu"na katılan yetişkin görme engelliler, beyaz bastonla eğitim alarak başkalarına muhtaç olmadan bir yerden bir yere gidebilmeyi öğreniyor.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şubesi ile Fethiye Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu işbirliğinde başlatılan 20 saatlik kursta, 8 görme engelli iki hafta boyunca bastonla yürüme eğitimi alacak.

Görme engelliler öğretmeni Fatmagül Şahintepe eşliğinde Foça Mahallesi'ndeki bir otelde eğitimlerini sürdüren engelliler, beyaz bastonları ile otelde konakladıkları odalara, yemek salonuna ve bahçeye giderek antrenman yapıyor.

Kurs sonunda yaşları 18-45 arasında değişen görme engellilerin, evde ve dışarıda başkalarının yardımı olmadan gezebilmeleri hedefleniyor.

Görme engelliler öğretmeni Şahintepe, gazetecilere yaptığı açıklamada, kursiyerlerin büyük bir aşama kaydettiklerini söyledi. Şahintepe, amaçlarının görme engellilere hem bağımsız hareketi öğretmek hem de toplumda kendi başlarına yaşamalarını sağlamak olduğunu belirtti.

 - "Görme engelli çocukları başkalarına bağımlı yetiştirmeyelim"

Kursta beyaz baston kullanımına yönelik uygulama yaptıklarını dile getiren Şahintepe, şöyle konuştu:

"Kurs sonunda sokağa çıktıklarında bağımsız hareket edebilecek, yürüyebilecek ve dışarıdaki işlerini yapabilecekler. Özellikle görme engelli çocukları başkalarına bağımlı yetiştirmeyelim. Bu insanlar da toplumun içinde yaşıyorlar. Bu arkadaşlarımızla bunu başaracağımızı düşünüyorum. Haftaya tüm derslerimizi Fethiye trafiğinde yapmayı hedefliyorum. Arkadaşlarımın o aşamaya gelebileceklerini düşünüyorum. Çünkü bu insanlar trafikte yaşayacaklar, otobüse binecekler, belki bir büyükşehirde yaşayacaklar."

- "Baston görme engellinin gözü oluyor"

Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şubesi Başkanı İjlal Kızılkaya da  kursun üç gün önce başladığını, kursiyerlerin kısa zamanda  başarı elde ettiklerini ifade ederek, "Baston, görme engellinin gözü oluyor. Baston olmadan bağımsızca hareket edemez. Bu özgürlük de onları çok mutlu ediyor" diye konuştu.

Görme engelli 45 yaşındaki Yüksel Uysal, ilk kez kullandığı baston ile artık başkalarına ihtiyaç duymadan yaşayabileceğini söyledi. Uysal, urs yeni başlamasına rağmen bastonla yürümeyi kısa sürede öğrendiğini anlattı. 

Kursa kendisi gibi görme engelli ağabeyi ile katılan Bedirhan Sütcü de daha önce yardım almadan şehir merkezine gidemediklerini ifade etti. Sütcü, en büyük hayalinin İstanbul 'a  gitmek ve Boğaz Köprüsü'nü, bastonuyla geçmek olduğunu sözlerine ekledi.