Karya'nın "kutsal alanı" ayağa kaldırılıyor

Karya'nın "kutsal alanı" ayağa kaldırılıyor
Karya'nın "kutsal alanı" ayağa kaldırılıyor
- Karya'nın eski başkenti Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan Labranda Antik Kenti'nde Türkiye'nin yanı sıra 9 ülkeden 50 bilim adamının katılımıyla kazı çalışması yürütülüyor - Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Çakmaklı: - "Labranda, hem kutsal hem siyasi bir merkez olması bakımından Muğla ve antik dönem Anadolu'su için oldukça önemli bir kent"

MUĞLA (AA) - DURMUŞ GENÇ - Karya Medeniyeti'nin en eski şehirlerinden Labranda Antik Kenti'nde Türk ve yabancı bilim adamları tarafından yürütülen kazı çalışmalarında kentin önemli yapıları gün ışığına çıkarılıyor.

Kazının Bilim Heyeti Sorumlusu Anadolu Araştırmaları Enstitüsünde görevli Doç. Dr. Olivier Henry gözetiminde 8 noktada kazı yapılıyor. Çalışmalara Türkiye 'nin yanı sıra Yunanistan, Kolombiya, ABD , Fransa, İngiltere, Romanya, Bulgaristan, Slovakya, İsveç'ten 50 uzman katılıyor.

Labranda Kutsal Alanı Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ömür Dünya Çakmaklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki ilk anıt çeşme olan ve milattan önce 4. yüzyıla ait olduğu sanılan Helenistik anıt çeşme, Roma hamamı, en büyük ve en iyi korunan bina olan andron (erkeklere ayrılan bina), anıt mezar ve akropol alanlarında kazı çalışmaları yapıldığını söyledi.

Labranda'nın antik dönemde Anadolu'nun en önemli kutsal alanı olduğunu belirten Çakmaklı, "Labranda, hem kutsal hem siyasi bir merkez olması bakımından Muğla ve antik dönem Anadolu'su için oldukça önemli bir kent. 1948'den beri kazılması ve çalışmaların yürütülmesi bakımından da ayrıca önem teşkil ediyor çünkü neredeyse kesintisiz ya da çok kısa dönemli aralıklarla burada 1948'den beri kazılar sürdürülüyor" dedi.

-"Kutsal merkezde yeni buluntular tespit ediliyor"

Çakmaklı, Doç. Dr. Olivier Henry başkanlığında son 3 yıldır yürütülen kazıların, Türkiye'nin yanı sıra 9 ülkenin katılımıyla ve Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle sürdürüldüğünü vurgulayarak şu bilgileri aktardı:

"Alandaki 8 bölgede kazı çalışmaları yürütülüyor. Çok uzun süredir devam eden akropol ve hamam yapısındaki kazı çalışmaları yine devam ediyor. Çalışmalarda 'Yeni Batı Çeşme' dediğimiz büyük ve görkemli bir çeşme mekanı bulundu. Şimdi buranın da kazı çalışmaları başladı. Yine suyla ilişkili bir mekan olarak giriş yapısının güneyinde bir anıtsal çeşme binası belgelendi. Buranın da kazı çalışmalarının ardından restorasyonu yapılıyor."

Kutsal alana giriş kapısı yakınlarında havuzların yer aldığı yeni buluntular ortaya çıktığını kaydeden Çakmaklı, "Aynı zamanda buralarda belgeleme, restorasyon, konservasyon çalışmaları devam ediyor. Alanda ekiplerin rahat çalışması için laboratuvar yapımı planlanıyor" diye konuştu.

- "Labranda'daki su çok önemli"

Milas ve çevresinde bugün de aynı isimle kullanılan "Labranda suyu"nun geçmişte de son derece önemli olduğunu, bu nedenle alanda suyla ilişkili yapıların çok sayıda bulunmasının kendilerini yanıltmadığını anlatan Çakmaklı, şöyle konuştu:

"Labranda suyu bugün de çok önemli. Labranda'daki su hem kutsallığı hem işlevselliği bakımından Labranda ve çevre merkezler için önemli. Dolayısıyla kutsal alan içinde bu kadar çok suyla ilişkili yapıyı bulmamız bizi çok mutlu ediyor. Kutsal alana gelen yol üzerinde de çok sayıda suyla ilişkili yapı, çeşme ya da anıtsal yapı var. Sadece işlevsellikleri bakımından değil, alanın kutsallığıyla ilişkili olması bakımından da su çok önemli. Dolayısıyla hem geçmişte hem günümüzde bugünkü önemini koruduğu için su oldukça önemlidir."

Çakmaklı, 1948 yılından bu yana yürütülen kazılarda ilk kez bir fırın bulunduğunu, belgeleme ve analiz çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.