Katrancı Koyu'nda "konforlu" tatil

Katrancı Koyu'nda "konforlu" tatil
Katrancı Koyu'nda "konforlu" tatil
- Muğla'nın Fethiye ilçesinde tatilcilere, doğa içinde ve uygun fiyatlı konaklama imkanı sunan Katrancı Koyu'ndaki orman kamp alanı, yaz boyunca genellikle emeklileri ağırlıyor - 35 yıldır ailesiyle Katrancı Koyu'nda tatil yapan Nesibe Özdemir: "Otelleri sevmediğimiz için burayı tercih ediyoruz. Doğayla baş başa yaşamak bize iyi geliyor"

MUĞLA (AA) - UTKU UÇRAK - Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Katrancı Koyu'nda bulunan orman kamp alanı, doğa içinde ve uygun fiyatlı olmasının yanı sıra "konforlu" tatil imkanı sunuyor.

İlçe merkezine 16 kilometre uzaklıkta bulunan kamp alanı, yaz boyunca genellikle emekli tatilcileri ağırlıyor. Ege'nin mavi sularına karşı kızılçam ve okaliptus ağaçları içinde tatilini geçirmek isteyenler, çadır ve karavanın yanı sıra ahşaptan yapılan köşklerde tatilin tadını çıkartıyor.

Yaklaşık 200 çadır ve 50 karavan kapasitesiyle hizmet veren kamp alanı, 40 yıldır misafirlerine hem ucuz hem de konforlu tatil yapma imkanı sağlıyor. Tatilciler, elektrik, su, duş gibi hizmetlerin verildiği kamp alanında çadır ve karavanlarında yemeklerini pişirip misafirlerini ağırlıyor. Günlerini denize girip dinlenerek geçiren tatilciler, çadırların önüne oluşturdukları bahçelerine çiçek dikmeyi de ihmal etmiyor.

Yaz tatili için 35 yıldır Katrancı Koyu'ndaki orman kamp alanını tercih eden Nesibe Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otelleri sevmedikleri için ailesiyle birlikte tatillerini burada yaptıklarını ifade etti.

Ormancı bir aileden geldiğini ve emekli olduktan sonra bütün yazı, kamp alanında kiraladıkları ahşap köşklerde geçirmeye başladıklarını dile getiren Özdemir, "Doğayla baş başa yaşamak bize iyi geliyor. İnsan burada bir kibrit çöpünün bile ne kadar kıymetli olduğunu görüyor" dedi.

Yaz boyunca misafirlerinin eksik olmadığını anlatan Özdemir, misafirlerini de kurdukları çadırlarda ağırladıklarını ifade etti.

Babasının da kendisi gibi orman emeklisi olduğu için doğayı çok sevdiğini vurgulayan Özdemir, ilçe merkezinde evleri olmasına rağmen yılın 3 ayını kamp alanında geçirdiklerini kaydetti.

Yaşadıkları alan küçük olsa da burada çok mutlu olduklarının altını çizen Özdemir, "Eskiden sadece elektriğimiz vardı. Artık evde ihtiyaç duyduğumuz tüm eşyaları kamp alanında kullanıyoruz. Burada yıllardır çadırcılık yaptığımız komşularımız var. İyi günümüzde kötü günümüzde hep beraberiz. Buradaki dostluklar unutulmuyor" ifadelerini kullandı.

 - "Burada çıkarsız bir dostluk var"

Özdemir'in 23 yıllık kamp komşusu Sevgi Ay ise her yaz kamp tatiline başlar başlamaz komşularını arayarak aynı yerde buluştuklarını anlattı.

Komşusu ile dostluğunun bir günlük olmadığını, çocuklarının dahi kamp alanında birlikte büyüdüğünü belirten Ay, bundan sonra da tatillerini aynı yerde birlikte geçirmeyi planladıklarını söyledi.

" İstanbul 'dan sonra burası insana cennet gibi geliyor" diyen Ay, şöyle konuştu:

"Orada yeşile hasretiz. Burada iki çiçek diktiğimiz zaman mutlu oluyoruz. Komşularımızı da çok seviyoruz. Buraya geldiğimiz zaman yenileniyoruz, gençleşiyoruz. Büyükşehirlerde buradaki komşuluk ilişkisi, dostluk yok. Burada çıkarsız bir dostluk var." 

 - "Kampçılığın temelinde özgürlük yatıyor"

Eskişehir'den gelen Mehmet Çakıroğlu ise 15 yıldır aynı yerde tatil yaptığını belirtti.

Kamp alanında otellerdeki gibi kuralcı bir sistem bulunmadığını, özgürlüklerine düşkün oldukları için yaz tatilini Katrancı Koyu'nda geçirdiklerini söyleyen Çakıroğlu, şunları kaydetti:

"Kamp alanındaki tek kural, belirli bir saatten sonra gürültü yapılmaması. Kampçılığın temelinde özgürlük yatıyor. İstediğimizi istediğimiz saatte yapıyoruz. Uzun süre kaldığımız için bir bahçe yaptım, zamanımı orada geçiriyorum. Emekli olmadan önce en fazla 20 gün kalabiliyordum. Nisan ayında geldim, havalar soğuyana kadar ailemle burada kalacağım."

Tatilini, kurduğu çadırda değerlendiren Fuat Ölçerler de 5 yıldır yazları kamp alanında geçirdiğini ifade etti.

Daha önce lüks otellerde de tatil yaptığına dikkati çeken Ölçerler, "Hiçbir sosyal kaynaşma yok. Her şey saatinde yapılmak zorunda. Burada ise insanlar birbirleriyle kaynaşıyor. Daha sıcak bir ortam var. Bu nedenle tercih ediyoruz. Üstelik kamp alanındaki tatil, lüks otelin onda biri maliyetine" şeklinde konuştu.

Kamp alanına 7 yıldır geldiğini anlatan Melek Göktaş da yıllardır güney sahillerindeki kamp alanlarını gezdiğini, en çok Katrancı Koyu'ndan memnun kaldığını söyledi.

Kamp tatilini 5 yıldızlı otellere değişmeyeceğinin altını çizen Göktaş, kamp alanında kendi evlerindeki gibi yaşamlarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.