Köyceğiz Yaşar Sevim Üniversiteler Plaj Hentbol Turnuvası

Köyceğiz Yaşar Sevim Üniversiteler Plaj Hentbol Turnuvası
Köyceğiz Yaşar Sevim Üniversiteler Plaj Hentbol Turnuvası
- Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Tamer: - "Bu organizasyonu büyüterek uluslararası bir organizasyon haline getirmek istiyoruz"

MUĞLA (AA) - Köyceğiz'de bu yıl 18'incisi düzenlenen Üniversiteler Yaşar Sevim Plaj Hentbol Turnuvası törenle başladı.

Cumhuriyet Meydanı'nda  Atatürk anıtına çelenk konulması ve saygı duruşuyla başlayan organizasyonda Atatürk İlkokulu halk oyunları ekibi hünerlerini sergiledi. Tören kapsamında Köyceğiz kordonunda kortej yürüyüşü gerçekleştirilirken, Delta Plajı'nda, Türk bayrağı ile gösteri uçuşu yapan paramotorun (motorlu paraşüt) havadan attığı top ile Genç Milli Hentbol Erkek Takımı gösteri maçı yaptı.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Kemal Tamer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 18 yıl önce hentbol sevdalılarının federasyona gelerek organizasyondan söz etmeleriyle turnuvanın başladığını söyledi. 

Tamer, "Geldiğimiz nokta çok güzel. Eski yıllarda bir sahayı zor doldururken bugün iki sahamız var. İhtiyaç olsa saha sayıları da artırılabilir. Bu organizasyonu büyüterek uluslararası bir organizasyon haline getirmek istiyoruz" dedi.

Hentbolun Avrupa sporu olduğunu, çok fazla popüler ve yaygın olmadığını belirten Tamer, şöyle konuştu:

"Avrupa Üniversite Sporları Birliği ile görüşerek öncelikle burada Avrupa üniversiteler arası plaj hentbol kupası müsabakaları düzenleyebiliriz. Bunun takibinde bir şampiyona yapabiliriz. Yeter ki ilgililer istesinler ve kapılarını açsınlar." 

Köyceğiz Belediyesi Delta Plajı'nda yapılan şampiyonada, Orta Doğu Teknik, Kastamonu, Ankara , Celal Bayar, Batman, Marmara, Gazi, Muğla Sıtkı Koçman, Osman Gazi, Fırat, Uludağ, Akdeniz, Özyeğin üniversiteleri ve Köyceğiz Belediye Spor Kulübü'nden 10'u kadın olmak üzere 26 takım mücadele edecek.

Turnuva 17 Haziran'da sona erecek.