Maç izlerken elektriğin kesilmesine kızdı, kendi sistemini kurdu

Maç izlerken elektriğin kesilmesine kızdı, kendi sistemini kurdu
Maç izlerken elektriğin kesilmesine kızdı, kendi sistemini kurdu
- Muğla'da yaşayan Öztürk, televizyonda futbol maçı izlerken elektriğinin kesilmesine kızınca evine güneş paneli kurarak kendi elektriğini üretmeye başladı

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Ortaca ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Nejat Öztürk, televizyonda futbol maçı izlerken elektriklerin kesilmesine kızınca evine kurduğu güneş paneliyle kendi elektriğini üretmeye başladı.

İstanbul'dan 5 yıl önce Dalyan Mahallesi'ne yerleşen Öztürk, yabancı bir kanaldan futbol karşılaşması izlediği sırada elektriklerin kesilmesi üzerine alternatifleri araştırmaya başladı.

Arkadaşının önerisiyle evine elektrik üreten güneş paneli yerleştiren Öztürk, kurduğu sistem sayesinde kullandığı bütün elektronik eşyalar, kalorifer ve havuz sistemi için gerekli enerjiyi üretiyor.

- "Maçın en heyecanlı anında elektrikler gitti"

AA muhabirine açıklama yapan Öztürk, İstanbul'da kalabalıktan sıkıldığı için 2010'da Muğla'ya yerleştiğini söyledi.

Geçen yıl, Almanya liginden bir futbol maçını izlerken elektriklerin kesildiğini anlatan Öztürk, "Maçın en heyecanlı anında elektrikler gitti. O kadar kızdım ki... Yaptığım araştırma üzerine arkadaşımın önerisiyle panel kurmaya karar verdik" dedi.

Panelin kurulum aşamasında biraz zorluk çektiğini belirten Öztürk, güneş panelinin maliyetinin 25 bin liraya olduğunu dile getirdi.

Öztürk, güneş panelinin kurmadan önce her ay en az 120 ila 150 lira arasında bir elektrik faturası ödediğini ifade ederek "Paneli kurduktan sonra ise iki ayda 14 lira 75 kuruş fatura ödedim. Evimin önüne yüzme havuzu yaptım. Bunun da yaklaşık 200 lira tutarındaki elektrik giderinden kurtuldum. Kışın kaloriferimi çalıştırabiliyorum. Evimdeki elektronik eşyalarımın elektriğini de panel karşılıyor" diye konuştu.

Öztürk, yağmurlu havalarda bile panelin ürettiği elektrikle televizyonun çalıştığını ve istediği programı izlediğini dile getirerek elektrik kesintilerinden kurtulduğunu söyledi.

Sistemin kurulmasına yardımcı olan Sabri Çelikbaş da kentteki güneşsiz gün sayısının hemen hemen yok denecek kadar az olduğuna işaret ederek güneş paneliyle enerji üretmenin Muğla için çok uygun olduğunu kaydetti.