Mahkemenin kararını denize girerek kutladılar

Mahkemenin kararını denize girerek kutladılar
Mahkemenin kararını denize girerek kutladılar
- Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir grup, geçen yıl akademisyen Necmi Buğdaycı'yı darbettiği ileri sürülen görevliye verilen hapis cezasını kutlamak üzere denize girdi

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir grup vatandaş, geçen yaz denize girmek isteyen akademisyen Necmi Buğdaycı'yı talep edilen ücreti ödemediği için darbettiği iddiasıyla yargılanan kişiye verilen hapis cezasını, denize girerek kutladı.

İçmeler Sahili'ndeki bir plajdan geçen yıl denize girmek isteyen Buğdaycı, talep edilen ücreti vermediği için darbedildiği iddiasıyla konuyu yargıya taşıdı. Davanın görüldüğü Marmaris 4. Asliye Ceza Mahkemesi, Necmi Buğdaycı'yı darbettiği ileri sürülen işletme çalışanı, "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. 

Aralarında Buğdaycı'nın da bulunduğu grup, sahillerin yasa gereği herkesin kullanımına açık olduğuna dikkati çekmek ve verilen mahkeme kararını kutlamak için Uzunyalı Plajı'nda toplandı. Kumsala havlularını seren vatandaşlar, daha sonra denize girdi. 

 Necmi Buğdaycı, gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkemenin bu kararıyla işletmelerin "plaja giriş ücreti" alamayacağını ve herkesin istediği yere havlusunu sererek, denize girebileceğini tescil etmiş olduğunu söyledi. 

Bu hakkın Marmaris'te "fiilen yok sayıldığını" ve halkın ücretsiz denize girebileceği yerlerin gittikçe azaldığını savunan Buğdaycı, "Bu konuda kaymakamlık ve belediye nezdinde yapmış olduğumuz girişimler de devam ediyor. Her iki kurum da taleplerimizin haklı olduğunu teyit etti. Ancak, bu kanunun uygulanması denetimlerinde yetersiz kalıyorlar" dedi. 

Etkin denetim için kamuoyu baskısına ihtiyaç olduğunu ifade eden Necmi Buğdaycı, gelecek yaz da aynı sorunları yaşamamak için şimdiden çalışma yaptıklarını, halkın duyarlılığını artırmak için kasım ayı olmasına rağmen denize girdiklerini anlattı.