Marmaris'e Arap turist ilgisi

Marmaris'e Arap turist ilgisi
Marmaris'e Arap turist ilgisi
- Güney Ege'nin doğal güzellikleriyle ünlü gözde turizm merkezlerinden Marmaris'e son yıllarda Arap turistlerin de ilgisi arttı - TÜRSAB Marmaris BYK Başkanı Özbozdağ: - "Ortadoğu'daki bunca çalkantıya rağmen yüzde 30'ları bulan Arap turist artışı var. Bu da bölgemiz açısından sevindirici"

MUĞLA (AA) - LEVENT KİŞİ - İngiliz ve Rusların ardından Marmaris'i keşfeden Arap turistlerin sayısında da gelecek sezon artış beklendiği bildirildi. 

Yılda yaklaşık 700 bin İngiliz ve 200 bin Rus'un tatil için tercih ettiği Güney Ege'nin doğal güzellikleriyle ünlü gözde turizm merkezlerinden Marmaris'i son yıllarda Arap turistler de keşfetti. İlçeyi geçen sezon çoğu Ürdün ve Lübnanlı 30 binden fazla Arap turist ziyaret etti. Turizmciler, gelecek sezon Arap turist sayısının artmasını bekliyor. 

  Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı İsmail Özbozdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşadığı siyasi krizler ve karışıklıklara rağmen Ortadoğu pazarında artış olmasının dikkat çekici olduğunu söyledi.

Marmaris'in başta Ürdünlü ve Lübnanlılar olmak üzere Ortadoğulu turistlere çok cazip geldiğini belirten Özbozdağ, "Bölgemizde Arap turistlere çok güzel imkanlar sunuluyor. Araplar, tarihi ve doğal güzelliklere önem veriyor. Tarihi yerleri görmek için kış aylarında özellikle Bursa ve çevresine gidiyorlar. Marmaris'i ise doğal güzelliği dolayısıyla tercih ediyorlar" dedi. 

 Marmaris'te yazın çok canlı ve güzel bir yaşam olduğunu vurgulayan Özbozdağ, ilçenin bu özellikleri nedeniyle Ortadoğu pazarındaki artışın tesadüf olmadığını dile getirdi. Özbozdağ, "Ortadoğu'daki bunca çalkantıya rağmen yüzde 30'ları bulan Arap turist artışı var. Bu da bölgemiz açısından sevindirici" diye konuştu. 

Özellikle Lübnanlıların Marmaris'e yoğun ilgi gösterdiğine işaret eden Özbozdağ, Lübnan'dan 2013'te 15 bin, geçen yıl da 18 bin turist geldiğini kaydetti. Özbozdağ, iyi pazarlama yaptıkları ve iyi servis verdikleri müddetçe bu pazardan daha fazla artış beklediklerini bildirdi. 

-Diğer pazarlarda da artış var

Dalaman Havalimanı kayıtlarına göre geçen yıl Marmaris ve çevresine 1 milyon 650 bine yakın yabancı turistin geldiğini aktaran Özbozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önemli pazarlarda artışlar var. Örneğin Alman pazarındaki yüzde 12'lik artış, bölgemiz için çok iyi. Bizim için çok önemli olan İngilizler'de de yüzde 2'ye yakın bir artış mevcut. Ayırca Danimarka ve Polonya pazarlarında önemli artışlar kaydedildi. Dünyadaki hem ekonomik hem de siyasi krizlere sağman 2014 yılında turist sayısında artış olması önemli. Önümüzdeki sezon için de umutsuz değilim. Turizm pamuk ipliğine bağlı. Çevremizdeki olumsuzluklar ne kadar azalırsa, turizmde o kadar çok öne çıkacağımıza inanıyorum. Barış ve sevgi iklimi turizmimizi geliştirir."

Özbozdağ, gelecek sezon için en fazla sözü edilen ülke olan Rusya pazarının da toparlanacağına inandıklarını sözlerine ekledi. 

-Arap kral ve şeyhleri de Marmaris'i tercih etti 

Ortadoğulu turistlerin yanı sıra Arap kral ve şeyhleri de Marmaris'i keşfetti. Son yıllarda çok sayıda Arap kral, şeyh ve ünlü Arap iş adamının dev lüks yatı marinalara sığmadıkları için Marmaris Limanı'na demir attı.  

Ürdün Kralı Abdullah'ın "Sarafsa",  Kuvveytli iş adamı Yusuf Ahmed Alghanim'in "Samar", Ummanlı iş adamı Muhammed Al Barwani'nin "Sunrays" ve Dubai Şeyhi Abdullah Al Futtaim'e ait "Radiant" turistik ilçeye gelen yatlar arasında yer aldı. Bu yatlar ayrıca depolarını mazotla doldurmak için milyonlarca lira harcadı.