Marmaris'te çevreci uyarısı

Marmaris'te çevreci uyarısı
Marmaris'te çevreci uyarısı
- Çevreciler, deniz dibinde bulunan derin deşarj sisteminin yaz nüfusu için yeterli olmadığı ve sağlıklı çalışmadığı gerekçesiyle yenilenmesini talep ediyor - Marmaris Çevrecileri Derneği üyesi dalgıçlar, sistemin son durumunu tespit etmek, su altındaki bacaların uzunluğu, çapı ve beton bloklarla ilgili ölçüm yapmak üzere Yalancıboğaz mevkisinde dalış yaptı - Dernek Başkanı Kutengin: "Çalışmamızın amacı, arıtma ve derin deşarj siteminin eksiklerinin tamamlanarak yenisinin yapılmasını sağlamak"

MUĞLA (AA) - Marmaris'te çevreciler, yeterli olmadığını iddia ettikleri arıtma ve derin deşarj sisteminin yenilenmesini istiyor. 

Marmaris Çevrecileri Derneği üyesi dalgıçlar, ilçedeki atık suların sahilden belirli bir uzaklıkta, deniz dibine borularla boşaltıldığı sistemin son durumunu tespit etmek, su altındaki bacaların uzunluğu, çapı ve beton bloklarla ilgili ölçüm yapmak üzere Yalancıboğaz mevkisinde dalış gerçekleştirdi.

Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, gazetecilere yaptığı açıklamada, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları sistemin sağlıklı çalışmadığını ve yeterli olmadığını öne sürdü. 

Hazırladıkları projeyle ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresine bilgi verdiklerini belirten Kutengin, "Son yaptığımız çalışmanın amacı, arıtma ve derin deşarj siteminin eksiklerinin tamamlanarak yenisinin yapılmasını sağlamak. Dalgıç arkadaşlarımız  bugün su altındaki bacaların uzunluğu, çapı ve beton blokların son durumuyla ilgili ölçüm yaptı" dedi. 

Konusunda uzman firmalarla bu konuyla ilgili görüşmeler yaptıklarını anlatan Kutengin, çıkan sonucu Büyükşehir Belediyesine sunacaklarını kaydetti.

Marmaris Körfezi'nin bölge turizmi için çok önemli olduğunu vurgulayan Kutengin, körfezi korumak ve kurumlara destek olmak için dernek olarak ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi. 

Kutengin, derin deşarj sisteminin uzun yıllar önce yapıldığını, o günün şartları dolayısıyla mesafe ile derinliğin uygun yapılamadığını savunarak, " Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan genelgeye göre bu sistem, arıtıma ve derin deşarj sistemi uygun değil. Genelgeye göre deşarjın kıyıdan 800 metre mesafede, suyun 36 metre derinliğinde olması gerekiyor. Yalancıboğaz'daki deşarj bacalarının kıyıya uzaklığı ise 400 metre mesafede bulunuyor" diye konuştu.

Dalışı gerçekleştirerek ölçüm yapan dalgıç Erkul Bakıroğlu ise yıllardır arıtma sistemiyle ilgili sorun yaşandığını, periyodik olarak yaptıkları dalışlarda kirliliğin arttığına şahit olduklarını anlattı.

Arıtmanın artan yaz nüfusuna yetişmediğini ileri süren Bakıroğlu, acil olarak sistemin yenilenmesi gerektiğini ifade etti.