Marmaris'te hedef "hanutçuluğu" sıfıra indirmek

Marmaris'te hedef "hanutçuluğu" sıfıra indirmek
Marmaris'te hedef "hanutçuluğu" sıfıra indirmek
- Yılda yaklaşık 1,5 milyon turistin ziyaret ettiği Marmaris'te hanutçuluğun önlenmesi için son yıllarda verilen mücadelede önemli başarı sağlandı - Alınan önlemler kapsamında MOBESE kameralarından da takibin yapılması planlanan ilçede, geçen yıl 66 işletmeye hanutçuluk yapıldığı gerekçesiyle kapatma cezası verildi. 8 iş yeri 1 gün, 48 iş yeri 3 gün, 10 iş yeri de 15 gün süreyle kapatıldı - Marmaris Kaymakamı Yüksel: - "Hanutçuluk yapan işletmeler sadece kendisine değil, ilçedeki diğer işletmelere ve Türk turizmine zarar veriyor. Hanutçuluğa maruz kalan turistler, ülkemiz için kötü propaganda yapıyor. Yapılan etkin mücadeleler sonunda hanutçuluk oldukça azaldı. Hedefimiz hanutçuluğu sıfıra indirmek"

MUĞLA (AA) - LEVENT KİŞİ - Türkiye 'de turizmin gözde merkezlerinden Marmaris'te yeni turizm sezonunda hanutçuluğn tamamen bitirilmesi hedefleniyor. 

Yılda yaklaşık 1,5 milyona turistin ziyaret ettiği Marmaris'te misafirlerin en fazla şikayet ettiği konuların başında gelen hanutçuluğun önlenmesi için son yıllarda verilen mücadelede önemli başarı sağlandı. 

Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin cennet köşelerinden Marmaris'in en önemli gelirinin turizm olduğunu vurguladı.

Marmaris'te tatil yapan turistlerin büyük kısmının yabancılardan oluştuğunu dile getiren Yüksel, bundan dolayı ilçenin Türkiye'nin dünyaya açılan penceresi gibi görüldüğünü kaydetti. 

Ülke turizmine daha iyi hizmet edebilmek için herkesin elinden gelen gayreti göstermesi gerektiğini belirten Yüksel, şöyle devam etti:

"Turizmde artık 'sezon' yerine 'dönem' kelimesini kullanmaya başlıyoruz. Sezon denildiği zaman yılın belli bölümünde turizm yapıldığı düşüncesi oluşuyor. Turizmi 12 aya yayma hedefindeyiz. Bundan dolayı 2015'in tamamını turizm dönemi olarak değerlendiriyoruz. Turizmin yıl geneline yayılmasına engel olan eksiklikler tespit edilerek, tanıtımın daha güçlü yapılması için çaba göstereceğiz."

Yüksel, ilçe turizminin en önemli sorunlarından birinin hanutçuluk olduğuna değinerek, bununla mücadelede Marmaris Emniyet Müdürlüğü ve Belediye Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin yoğun çaba gösterdiğini kaydetti. Yüksel, bu çabalar sayesinde hanutçulukta her geçen yıl azalma kaydedildiğini ifade etti.

- Geçen yıl 66 yeri kapatıldı

Geçen yıl 66 işletmeye hanutçuluk yapıldığı gerekçesiyle kapatma cezası verildiğini bildiren Yüksel, 8 iş yerinin 1 gün, 48 iş yerinin 3 gün, 10 iş yerinin de 15 gün süreyle kapatıldığını söyledi.

Yüksel, yine aynı dönemde hanutçuluk suçundan kişilere toplam 23 bin 947 lira ceza  kesildiğine işaret etti.

Yeni başlayan turizm döneminde de hanutçulukla etkin şekilde mücadele edileceğini anlatan Yüksel, "Hanutçuluk yapan işletmeler sadece kendisine değil, ilçedeki diğer işletmelere ve Türk turizmine zarar veriyor. Hanutçuluğa maruz kalan turistler, ülkemiz için kötü propaganda yapıyor. Yapılan etkin mücadeleler sonunda hanutçuluk oldukça azaldı. Hedefimiz hanutçuluğu sıfıra indirmek" dedi.

- Kameralarla takip yapılacak

İlçedeki esnafı bu tür faaliyetlerde bulunmamaları konusunda uyaran Yüksel, polis ve zabıta ekiplerinin sürekli takipte olacağını söyledi.

İlçedeki MOBESE kameralarından da tespitler yapılacağını dile getiren Yüksel, ayrıca hiçbir itiraza mahal vermemek için takip yapan ekiplerin kamera kaydı da yapacağını belirtti. 

Turizm sektörü temsilcileri de turistlere yönelik anket çalışmalarında, birinci sıradaki şikayetin hanutçuluk olduğuna dikkati çekti. Hanutçuluğu turistlerin sözlü veya fiziki olarak rahatsız edilerek alışverişe zorlanması olarak değerlendirdiklerini anlatan turizmciler, esnaftan bu tür davranışlardan uzak durmalarını istedi.