Marmaris'te plaj protestosu

Marmaris'te plaj protestosu
Marmaris'te plaj protestosu
- Yaz aylarında bazı otel ve restoranların müşterileri olmayanların sahillerinden denize girmesine izin vermediğini iddia eden "Kıyılar Hepimizin Platformu"nun bazı üyeleri, plaja havlu serip piknik yaparak duruma tepki gösterdi

MUĞLA (AA) - Marmaris'te yaz aylarında bazı plajların özel şirketler tarafından işletilmesi ve sahilleri kullanmak isteyenlerden ücret talep edilmesi, bir grup vatandaş tarafından protesto edildi.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen "Kıyılar Hepimizin Platformu"nun üyeleri, Siteler Mahallesi Turban mevkisindeki beş yıldızlı bir otelin sahilinde bir araya geldi.

Yaz aylarında bazı oteller ve restoranların müşteri olmayanların sahillerinden denize girmesine izin vermediğini iddia eden platform üyeleri, tepkilerini plaja havlularını serip piknik yaparak gösterdi. Sadece kış aylarında istedikleri plajları rahatlıkla kullanabildiklerine dikkati çeken protestocular, havanın soğuk olması nedeniyle denize girmekten vazgeçti.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Derya Ön, kaymakamlık, belediye ve mal müdürlüğü ile yapılan yazışma ve görüşmelerle Marmaris'te yaşayanların plaj mağduriyetini dile getirdiklerini söyledi.

Üyelerinden akademisyen Necmi Buğdaycı'nın yasalarla kamuya ait olduğu çok açık olan sahillerin halk tarafından özgürce kullanılabilmesi için çalışma yürütürken darbedildiğini hatırlatan Ön, açılan dava sonucunda kıyıları kullanma özgürlüğünün kısıtlanamayacağının yerel mahkemenin kararıyla bir kez daha teyit edildiğini belirtti. 

Plajda pikniklerini tamamlayan protestocular, daha sonra bölgeden ayrıldı.