Marmaris'te toplu balık ölümü

Marmaris'te toplu balık ölümü
Marmaris'te toplu balık ölümü
- Muğla'nın Marmaris ilçesinde denize dökülen derede yüzlerce ölü balığa rastlandı - Çevreciler, kirlilik ve oksijensizlikten öldükleri düşünülen balıkların bir an önce kaldırılmasını istedi

MUĞLA (AA) - Marmaris 'te ilçe merkezinden geçen derede toplu balık ölümü görüldü.

Kemeraltı Mahallesi'nde denize dökülen ve halk arasında "azmak" olarak bilinen derelerden birinde balık ölümleri yaşandığı ihbarını alan Marmaris Çevrecileri Derneği yetkilileri, bölgede araştırma yaptı. Dernek yetkilileri, derede çoğu yavru, yüzlerce balığın öldüğünü belirledi.

Dernek Başkanı Ahmet Kutengin, gazetecilere yaptığı açıklamada, bayramın ilk günü başlayan balık ölümlerinin devam ettiğini söyledi. Bayram tatili nedeniyle yetkililere ulaşmakta güçlük çektiklerini dile getiren Kutengin, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine ölü balıkların fotoğraflarını gönderdiklerini, uzmanların ölümlerin oksijensizlik veya kirlilikten kaynaklanmış olabileceğini söylediklerini anlattı. 

Derede kirlilikten kaynaklanan kokudan dolayı mahalle sakinlerinden sürekli şikayetler aldıklarını ifade eden Kutengin, Marmaris gibi turistik bir ilçeye bu gibi manzaraların yakışmadığını vurguladı. Kutengin, "Turistlerin bu duruma tanık olmaları da acı verici bir durum. Derenin temizlenmesi ve ölü balıkların bir an önce kaldırılması gerekiyor" dedi. 

Bu arada deredeki bazı ördeklerin yürümekte ve yüzmekte zorlanmaları dikkati çekti. 

Marmaris Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri de balık ölümleriyle ilgili inceleme başlattıklarını, alınacak numunelerin laboratuvara gönderileceğini bildirdi.