Marmaris'te yaklaşık 5 bin kişi gelir testi yaptırmadı

Marmaris'te yaklaşık 5 bin kişi gelir testi yaptırmadı
Marmaris'te yaklaşık 5 bin kişi gelir testi yaptırmadı
MUĞLA (AA) - Marmaris'te Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunan 15 bin kişiden 4 bin 991'inin henüz gelir testi yaptırmadığı...

MUĞLA (AA) - Marmaris'te Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunan 15 bin kişiden 4 bin 991'inin henüz gelir testi yaptırmadığı bildirildi. 

Kaymakamlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Marmaris Şube Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki bir otelde muhtarlara yönelik genel sağlık sigortası bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda mükellefler, 30 Nisan'a kadar başvurularını yaparak yasadan yararlanmaları konusunda uyarıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, genel sağlık sigortası kapsamında bulunan vatandaşların  zaman kaybetmeden gelir testlerini yaptırıp cezalı duruma düşmemeleri gerektiğini söyledi. Yüksel, muhtarlardan mahallelerinde ikamet eden mükellefleri bilgilendirmeleri ve uyarmalarını istedi. 

SGK İlçe Müdürü Mehmet Göktaş ise hiçbir sosyal güvencesi olmayan bir vatandaşın öncelikle Sosyal Yardımlaşma Vakfına giderek gelir testi yaptırması gerektiğini kaydetti. Daha sonra kişinin buradan aldığı gelir testi raporunu SGK Müdürlüğüne götüreceğini ifade eden Göktaş, kurumun gelir düzeyine göre prim tahakkukunu oluşturarak ödenmesi gereken primleri sigortalılarına bildireceğini anlattı. 

Göktaş, ilçede ikamet eden bu kapsamdaki yaklaşık 15 bin kişi bulunduğunu, bunlardan 4 bin 991'inin henüz gelir testine müracaat etmediğini dile getirdi.

SGK'nın 30 Nisan'a kadar gelir testi yaptırmayan bu kişilerin sistemde kişi başına 12 bin lira borçlu olarak görüneceğine dikkati çeken Göktaş, "Eğer bu kişiler çıkarılan torba yasadan yaralanarak belirlenen tarihe kadar müracaatlarını yaparlarsa 12 bin lira borçları silinecek ve bakımı ile sağlık giderleri devlet tarafından karşılanacak" dedi. 

Göktaş, Marmaris'te oturma izni bulunan yabancılardan genel sağlık sigortası kapsamındaki 160'ının primlerini düzenli şekilde ödediğini kaydetti.